41-letnia kobieta podniosła z piasku "bursztyn" i wsadziła go do kieszeni. Chwilę później jej kurtka zapaliła się

41-letnia Niemka podniosła z piasku na brzegu rzeki Łaby bursztyn. Okazało się, że kamień jest czymś zupełnie innym, niż się zdawało na pierwszy rzut oka. Kilka minut później kurtka kobiety stanęła w płomieniach.

Sytuacja miała miejsce w niemieckim mieście Wedel. Plażowiczka nie podejrzewała, że zwykły kamyk może stanowić takie zagrożenie. Kobieta spacerując po brzegu podniosła z piasku kamień, który przypominał bursztyn. Schowała go więc do kieszeni kurtki, którą położyła na ławce i to uratowało ją od poważnych poparzeń.

Nagle jej kurtka zaczęła się palić. Przechodzący obok ludzie rzucili się na pomoc i starali ugasić ogień. Na miejsce wezwano służby ratownicze i straż pożarną. Na szczęście sytuację szybko opanowano i nikomu nic się nie stało. 

Jak informuje telegraph.co.uk , kamień przypominający bursztyn to w rzeczywistości biały fosfor z czasów II wojny światowej. Jest substancją łatwopalną i szybko może ulec samozapłonowi przez np. potarcie lub ogrzanie w dłoniach. Od 7 lat resztki fosforu zalegają na dnie Bałtyku i co jakiś czas są wyrzucane przez prąd morski na brzeg. 

Więcej o: