W kościele mieli problem z plagą gołębi. Użyli hipnozy, żeby ich się pozbyć

Gołębie sterroryzowały parafian brazylijskiego kościoła. Pomocne w rozwiązaniu tego problemu okazały się panele z kolorowym, ponoć hipnotyzującym ptaki, wzorem.

Gołębie zamieszkały w kościele Nossa Senhora da Consolação w Sao Paolo, praktycznie uniemożliwiając korzystanie z tego przybytku. Uczyniły z niego swoje legowisko. Ptaki hałasowały w trakcie mszy, załatwiały się na drewniane ławy i wszędzie gubiły pióra.

Doszło do tego, że trudno było wytrzymać - codziennie rano należało czyścić ławki z ptasich odchodów. Zarządcy kościoła zastanawiali się długo, jak humanitarnie rozwiązać ten problem. Wiele sposobów zawiodło – gołębie nie tak łatwo rezygnują – informuje BBC Brasil.

Na pomoc umęczonym parafianom przyszła firma Protec. Jej pracownicy posłużyli się metodą zapożyczoną z źródła, które chcą zachować anonimowym. Technicy zainstalowali we wszystkich miejscach, przez które ptaki mogły wlecieć do środka specjalne plastikowe plansze, które nazwali hipnotycznymi.

Na planszach tych umieszczono wzór z kolorowych okręgów tworzących koło przypominające tarczę do rzutek. Portal Mysterious Univerese podaje, że zbliżające się do tarczy ptaki zaczynały zachowywać się jakby miały mdłości i były oszołomione. Z czasem więc przestały przylatywać w tę okolicę.

Przedstawiciele firmy Protec podają, że zaprojektowali te plansze w oparciu o zagraniczny projekt, który po wielu badaniach dostosowali do brazylijskich warunków. Kolorowe okręgi ponoć oddziałują na wzrok gołębi, powodując u nich mdłości. Metoda ponoć jest wybitnie skuteczna.

BBC jednak postanowiło zapytać fachowców, czy to proste rozwiązanie naprawdę działa. Skontaktowali się z profesorem ornitologii Thiago Dantasem z Uniwersytetu Anhanguera w Niterói. Ten jest raczej sceptyczny:

''Żeby wywołać poczucie nudności, potrzebny byłby jakiś mechanizm działający na ucho ptaka. Zadziałał by też ''ruchoma'' iluzja optyczna, ale nie statyczny obrazek.''

Panele teoretycznie nie powinny działać, ale ksiądz Pereira, który pracuje w parafii od siedmiu lat i przez cały ten czas borykał się z ptasim problemem, twierdzi, że od kiedy te wiszą, gołębie przestały się zjawiać. 

fot. Pixabay.com | CC0 Creative Commons

Stado krów dziwnie się zachowywało. Kiedy przyjechali na miejsce, zobaczyli kogo wybrały na przewodnika

Więcej o: