Czy to miniaturowa świnka? Czy to dziwny kret? Nie, to nowy gatunek żaby

Nie jest najpiękniejsza na świecie, ale ma przewagę nad innymi żabami. Przez wszystkie te lata naukowcy nie wiedzieli o jej istnieniu. Do teraz.

Nazywa się Nasikabatrachus bhupathi, ale nikt, prócz naukowców, nie będzie tak na nią nigdy mówił. Dla ludzi takich, jak my, stworzono dla niej osobną nazwę: żaba purpurowa bhupathy. Możecie też na nią mówić żaba świnionosa bhupathy, co trochę trafniej oddaje jej wygląd. Należy do rodzaju żab purpurowych/świnionosych.

Nie jest jedyną przedstawicielką tego rodzaju. Naukowcy znają inne żaby purpurowe, ale po wielu pomiarach, po zrobieniu wielu wykresów i napisaniu wielu publikacji wreszcie ze 100 proc. pewnością mogli stwierdzić, że Nasikabatrachus bhupathi jest absolutnie odrębnym gatunkiem od swoich niezbyt pięknych koleżanek, które wyglądają np. tak:

Odkrycie naukowców z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej i Centrum Komórkowej i Molekularnej Biologii w Indiach opisano w naukowym czasopiśmie Alytes. Żaba zamieszkuje wschodnie stoki Ghatów Zachodnich - pasma górskiego w południowo-zachodnich Indiach. Tak samo jak jej koleżanka, "zwykła" żaba purpurowa (Nasikabatrachus sahyadrensis), jest gatunkiem endemicznym dla tego regionu. Żaby - z wyglądu właściwie takie same - różnią się szkieletem, okresem godów i genami.

Skąd ta dziwna nazwa? Nasikabatrachus bhupathi została nazwana na cześć słynnego herpetologa indyjskiego - Bhupathy Subramaniam, który zmarł w 2014 po tym, jak poślizgnął się w górach i spadł w przepaść. Jej odrobinę brzydszą koleżankę odkryto w 2003 roku i od razu nadano jej tytuł "jednej z najdziwniejszych żab na świecie". Rzeczywiście, nie jest szczególnie piękna (choć co kto lubi).

Myślał, że widzi przewróconą łódź rybacką. Tymczasem był to 15-metrowy zewłok morskiego potwora

Więcej o: