18-latek dowiedział się z testu, że jest w ciąży. Test dla kobiet uratował mu życie

Młoda dziewczyna mieszkająca w Kanadzie dowiedziała się, że jej 18-letni przyjaciel znalazł nieużywany test ciążowy. Postanowił sprawdzić, co się stanie, jeżeli go użyje. Test wykazał, że jest w ciąży.

Dziewczynę rozbawiło to do tego stopnia, że postanowiła podzielić się historią ze światem. Zrobiła to w serwisie Reddit, zamieszczając taki oto komiks:

Komiks opublikowany przez Capp'nKomiks opublikowany przez Capp'n fot. Reddit

Wielu użytkowników to rozbawiło, ale niektórzy z nich zwrócili uwagę na to, że tego typu wynik u mężczyzny może oznaczać raka jąder. W końcu udało im się przekonać Capp'n, że powinna skierować swojego przyjaciela do lekarza.

Okazało się, że u 18-latka zaczął rozwijać się guz. Na szczęście tak wczesna diagnoza pozwala na szybką operację i powrót do zdrowia. Gdy Capp'n i jej przyjaciel dowiedzieli się o tym, gorąco podziękowali czujnym użytkownikom Reddita.

W jaki sposób test ciążowy mógł wykryć raka? Według onkologa, dr Marka Pomerantza:

Test ciążowy pozwala wykryć raka jąder dzięki temu, że jest wrażliwy na gonadotropinę kosmówkową (hCG). Bardzo często nowotwory tej części ciała wytwarzają dokładnie ten sam hormon.

Ta historia zdarzyła się w 2012 r., ale wciąż krąży po sieci. Wiele osób może wyciągnąć z niej wniosek, że testy ciążowe to doskonała metoda profilaktyki raka jądra. Czy tak jest w rzeczywistości? Absolutnie nie. Test ciążowy pozwala wcześnie wykryć raka jedynie u niektórych mężczyzn.Ted Gansler z American Cancer Society tłumaczy:

Tylko niewielka część chorych na raka jądra ma poziom hCG na tyle wysoki, że wykrywają to domowe testy ciążowe. Badanie laboratoryjne krwi lub moczu da bardziej precyzyjne rezultaty, ale podwyższony poziom hCG może wiązać się z wieloma innymi chorobami, nie tylko rakiem jądra.

Innymi słowy: negatywny wynik testu ciążowego u mężczyzny NIE oznacza, że na pewno nie jest on chory na raka. 

Jak zatem ustrzec się przed rakiem jądra? Na początek dobra wiadomość - medycyna dobrze sobie radzi z leczeniem tego typu nowotworów. Ale im wcześniejsze wykrycie, tym większa szansa na sukces terapii. 

Podstawą jest samobadanie - mężczyźni już od 15. roku życia powinni regularnie sprawdzać, czy na ich jądrach nie pojawiły się guzki. Zmiany związane z pierwszym stadium raka zwykle są bezbolesne, ale objawem może być ból w mosznie. U kilku procent chorych wystąpienie guza może być poprzedzone zmianą wymiaru jądra.

Często zmiany nowotworowe najpierw zauważają partnerki i partnerzy chorych. Jeśli zatem mamy wrażenie, że "coś jest nie tak" z jądrami naszego partnera, warto z nim o tym porozmawiać. 

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]