Napisał do mamy z pokładu Titanica tuż przed katastrofą. Jego list sprzedali za wielkie pieniądze

List pasażera Titanica został sprzedany w czasie aukcji w brytyjskim Wiltshire. To jedna z ostatnich tego typu pamiątek pozostałych po ofiarach Titanica. 

Alexander Oskar Holverson był jednym z pasażerów pierwszej klasy słynnego Titanica. Tuż przed zatonięciem statku napisał list do swojej matki. Jak podaje The Guardian, Trzy dni temu dokument sprzedano za 126 tysięcy funtów, co w przeliczeniu na polskie warunki daje ponad pół miliona złotych!

Holverson w swojej korespondencji opisuje ogrom statku, piękne, wystawne sale i wykwintne potrawy serwowane pasażerom. Wspomina również, że wkrótce, bo już w środę przed południem, powinien dopłynąć do celu. 

Jedno z pomieszczeń pierwszej klasyJedno z pomieszczeń pierwszej klasy fot. Zdjęcie promocyjne linii White Star, Wikipedia |.


Pismo datuje się na dzień 13 października 1912 roku. Dzień później, w nocy z 14 na 15 października, podczas swego dziewiczego rejsu, Titanic zderzył się z górą lodową, co było bezpośrednią przyczyną jego zatonięcia. W wyniku katastrofy, w wodach Oceanu Atlantyckiego zginęły 1504 osoby, w tym autor listu - Alexander Oskar Holverson. 

Cena wyjściowa na rozpoczęciu licytacji wynosiła 60 tysięcy funtów. Ostatecznie, korespondencję sprzedano za ponad dwukrotnie wyższą stawkę. Aukcja odbyła się w brytyjskim Wiltshire. Dokument na sprzedaż przekazał kolekcjoner. 

Wymijał ciężarówkę na drodze, kiedy spadł z niej śnieg. Bryłka trafiła w szybę i... to mogło się skończyć tragedią!