Nałożył tajemniczy żel na obraz. 400 lat brudu zniknęło w kilka sekund

Brytyjski handlarz dzieł sztuki Philip Mould zamieścił na swoim Twitterze film, na którym w kilka sekund idealnie oczyszcza kilkusetletni obraz. Jego post polubiło już ponad 200 tysięcy osób.

Lakier nakładany na obrazy chroni płótno przed zanieczyszczeniami, jednak po wielu latach sam zmienia kolor. Dzięki użytej przez Moulda technice, udało się odsłonić nie tylko jasne i delikatne kolory, ale też mnóstwo niewidocznych dotąd na obrazie szczegółów. 

 

Philip nie zdradził czym jest użyta substancja. Jak podaje Telegraph, testowana przez niego mikstura, to mieszanka żelu i rozpuszczalnika, którą wcześniej sprawdził na dębowej desce. O całej metodzie wiadomo jedynie, że jest innowacyjna. Usunięcie starego, zżółkniętego lakieru zabrało raptem kilka sekund, a farba, którą namalowano obraz, nie została przy tym w żaden sposób naruszona.

Philip Mould obiecał na swoim Twitterze, że po zakończeniu renowacji płótna pokaże rezultaty swojej pracy

Malowidło, nad którym pracuje Mould pochodzi z 1618 roku i przedstawia 36-letnią kobietę. Są to jak na razie jedyne informacje o obrazie, pochodzące ze złożonego na nim podpisu. 

Philip Mould jest nie tylko handlarzem sztuki, ale też pisarzem i dziennikarzem. Prowadzi popularny program BBC "Fake or Fortune?", w którym sprawdza prawdziwość i wartość znanych dzieł sztuki. 

Przetrwał prawie całą wojnę, potem zaginął na lata. Poznaj niesamowitą historię "Pomarańczarki" Gierymskiego

Więcej o: