Zauważyliście, że na polskich monetach orzełek ''trzyma'' coś w szponach? Sprawdziliśmy, co to

Czy kiedykolwiek zwróciliście uwagę na to, ze obok szponów orzełka na awersie polskich monet jest maleńki znaczek? Wiemy co to takiego.

Czy przyglądaliście się kiedyś polskim monetom? Wszyscy wiemy mniej więcej jak wyglądają, a jednak jest na nich coś, co mogło umknąć uwadze niejednego z nas.

To drobny, ledwo dostrzegalny szczegół na awersie. Jeśli dokładnie obejrzymy sobie ''orzełka'', okaże się, że ''trzyma'' on coś w szponach. Co to takiego?

Znak mennicy na monecieZnak mennicy na monecie Fot. Henryk Żychowski | Wikipedia | CC BY 3.0. |

Ten mały, ledwo dostrzegalny znaczek to nic innego jak ''podpis'' mennicy, w której moneta została wybita. I tak na tych używanych dziś widnieją połączone ze sobą dwie literki: ''m'' i umieszczone tuż pod nim ''w''. Dlaczego one? 

To znak Mennicy Polskiej, dawnej Mennicy Warszawskiej, której litery ''m'' i ''w'' są po prostu inicjałami. Jeśli znajdują się na monecie, oznacza to, że ta wyprodukowana została przy zachowaniu wszelkich, wysokich standardów jakości. 

I jeszcze jedno. Wielu z nas błędnie twierdzi, że strona z ''orzełkiem'' na polskich monetach jest jej rewersem. Dzieje się tak, ponieważ  to nominał jest dla przeciętnego posiadacza monety najważniejszy. Prawda jest jednak taka, że awers, czyli strona główna, to ta, która się nigdy nie zmienia. W polskich złotówkach jest to oczywiście wybite w monecie godło, czyli orzeł.    

Astronauta zmoczył wodą ręcznik. Niby zwykła czynność, ale wykonana w kosmosie, wygląda jak magia