Nie chciał dmuchać w alkomat. Policjanci musieli odpuścić

Policjanci zatrzymują kierowcę samochodu. Chcą sprawdzić, czy jest trzeźwy. Nie spodziewali się, że kierujący mężczyzna, tak dobrze orientuje się w swoich prawach.

Choć cała sytuacja wydarzyła się w zeszłym roku, ten film obejrzało na YouTube już ponad 587 tys. osób. Tak dużą popularność zawdzięcza autorowi nagrania, który odmówił policjantom dmuchania w alkomat i co ważne, nie poniósł żadnych konsekwencji.

Do zatrzymania doszło 18 lipca 2016 roku, czyli w dzień, w którym policja przeprowadzała akcję "trzeźwy poranek". Na filmie słyszymy, jak kierowca tłumaczy mundurowym, że nie maja prawa sprawdzać jego stanu trzeźwości.

- Jakie wykroczenie drogowe popełniłem, że pan mnie zatrzymał? - pyta policjantów kierowca. - Żadnego - odpowiada funkcjonariusz. Wtedy kierujący pojazdem zaczyna pouczać mundurowych, że został zatrzymany bezprawnie. Po wymianie zdań, policjanci poddają się i puszczają kierowcę bez sprawdzenia, czy jest trzeźwy.

 

"Ustawa antyalkoholowa pozwala na badanie trzeźwości tylko w dwóch sytuacjach: przed przyjęciem do izby wytrzeźwień oraz w razie podejrzenia, że przestępstwo zostało popełnione po spożyciu alkoholu" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". To dlatego wielu kierowców, podobnie jak autor nagrania, podważa legalność akcji typu "trzeźwy poranek".

James jest autystykiem i nie mówi, ale ma wspaniałego przyjaciela. Nie rozstają się nawet w szpitalu

Komentarze (30)
Nie chciał dmuchać w alkomat. Policjanci musieli odpuścić
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 28 razy 14

  Mieszkam w kraju o bardzo starej i rozwinietej demokracji.
  I policja ma prawo badac kierowcow.
  Bo prawa innych obywateli do bezpieczenstwa sa wazniejsze.

 • michalcosieskichal

  Oceniono 5 razy 3

  Jezu, jakie pie...nie... co gazeto chciałaś osiągnac tym artykułem poza tanią sensacją? Proszę bardzo, podstawa:
  art. 129ja kodeksu drogowego:

  ,,W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu”.

 • byrcyn11

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli po tym artykule już nie będzie akcji "trzeźwość" ?

 • adalberto3

  Oceniono 14 razy 2

  Przepisy powinny przewidywać badanie krwi w przypadku, gdy kierowca odmawia badania alkomatem. Bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego jest ważniejsze od praw jednostki.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 6 razy 2

  Na kierowcę Ojca Dyrektora też odstępują od czynności :-)
  Tylko trzeba mieć drogi samochód :-)

 • jack2010

  Oceniono 5 razy 1

  Przerażające są komentarze ganiące zachowanie policji. Przeraża mnie to i zasmuca, że neguje się chęć wyeliminowania potencjalnych morderców. Takie rzeczy tylko w katolickiej Wolsce.

 • student_zebrak

  Oceniono 3 razy 1

  a u nas regularnie w piatek i sobote wieczor robia uliczne lapanki - i masz dmuchac.
  To sie nazywa RBR - Random Breath Test. Po wypadku to juz jest jazda do szpitala i pobranie krwi.
  A, na narkotyki juz tez sprawdzaja. I na drodze i wodniakow.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 6 razy 0

  Ludzie lubią być trzymani krótko za mordę, jeżeli nie ma podstaw do zatrzymania nie powinien być nikt zatrzymywany poza szczególnymi przypadkami.

 • bosman64

  Oceniono 3 razy -1

  Kur. Co znaczy nie chciał dmuchać? Jak nie chce bo podobno np. Astmatyk to na badanie krwi! Tępić pijanice za kółkiem zabierać prawa jazdy. A za jazdę bez prawka minimum na rok za kraty prosto z krawężnika do aresztu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX