Dziś jest najgorszy dzień w roku. Nie wierzycie? Potwierdzają to naukowcy

''Blue Monday'', czyli najgorszy dzień w całym roku, wypada właśnie dzisiaj - 15 stycznia 2018 roku. I choć każdy poniedziałek jest zły, ten dzisiejszy jest pod tym względem wyjątkowy. Jeśli coś ma nie wyjść, to właśnie dzisiaj nie wyjdzie.

Wstaliście dzisiaj lewą nogą? Od początku dnia czuliście, że dziś nie będzie dobrze? Czujecie się zmęczeni, senni, znudzeni i smutni? To znak, że nadszedł Ten Dzień - ''Blue Monday'', czyli ogólnoświatowy przygnębiający poniedziałek.

"Blue Monday" udowodniony naukowo

Na wyznaczenie, który dzień w roku będzie tym najgorszym z najgorszych, istnieje nawet wzór matematyczny. Stworzył go Chliff Arnall - brytyjski psycholog z uniwersytetu Cardiff. To skomplikowany algorytm uwzględniający takie zmienne, jak:

- pogoda (W)
- niedotrzymanie noworocznych postanowień (Q)
- czas, jaki minął od Bożego Narodzenia (T)
- niski poziom motywacji (M)
- dług (D)
- miesięczne wynagrodzenie (d)
- poczucie konieczności działania (Na)

Blue Monday - wzórBlue Monday - wzór Fot. Wikimedia Commons

Dzięki temu okazuje się, że w każdym roku jest to poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia. OK, nie w każdym, ale to akurat wina Arnalla, który po 2011 roku zaczął zmieniać swój "algorytm" i dokładać dodatkowe zmienne - np. kryzys finansowy.

Teoria ma oczywiście wiele wad. Wielu naukowców uważa ją zwyczajnie za głupią i wyssaną z palca. Arnallowi zarzuca się, że swoją koncepcję stworzył nienaukowymi metodami, bez jakichkolwiek pomiarów i raczej dla żartu. Koncepcję podchwycili też sprzedawcy - zwłaszcza w biurach podróży. Wiecie przecież, jakie jest najlepsze lekarstwo na zły humor, którego potrzebujecie właśnie teraz - wyprawa do ciepłego kraju, gdzie można wypoczywać pod palmami przy błękitnej wodzie.

"Blue Monday" to seria niefortunnych zdarzeń

Jednocześnie wskazuje się na wyjątkowy zbieg niefortunnych okoliczności, jakie mają miejsce w trzecim tygodniu stycznia. To mniej więcej ten czas, gdy zdajemy już sobie sprawę z bezcelowości większości (jeśli nie wszystkich) postanowień noworocznych. Słońca jest mało (dziś dodatkowo teorię wspomaga kiepska pogoda nad Polską), od świąt minęło już trochę czasu i dociera do nas, że najbliższe wolne będzie dopiero za trzy miesiące. Jeśli w święta zaszaleliśmy z prezentami, to dopiero teraz będziemy próbowali odkuć się finansowo.

Nie będziemy rozstrzygać, czy to naukowy mit, czy rzeczywistość. Jeśli dzisiaj macie kiepski dzień, pomyślcie, że zgodnie z tą teorią każdy kolejny będzie tylko lepszy.

Na wybiegu poznańskich gibonów pojawiło się tajemnicze pudełko. Reakcja małp była natychmiastowa

Więcej o: