To nie koniec wichur. W Polsce będzie silnie wiało, nawet ponad 100 km/h na południu [POGODA]

Pogoda w piątek znów zapowiada się wietrznie. Po wkroczeniu orkanu Fryderyka do Polski wiatr osiągnie w kraju prędkość od 65 km/h do nawet 110 km/h. Premier Mateusz Morawiecki zwołał poranną naradę.

Pogoda w piątek będzie śnieżna i wietrzna - zapowiada portal Pogodynka.pl. Mogą wystąpić opady zawieje śnieżne, a na południowym zachodzie deszcz ze śniegiem. Dziś prędkość wiatru może wynieść do 65 kilometrów na godzinę w centrum kraju, na południowym wschodzie do 80 kilometrów na godzinę, a w Karpatach nawet do 110 kilometrów na godzinę. Według IMGW sytuacja ma uspokoić się w godzinach popołudniowych.

Temperatura będzie wynosić w kraju od 0 do ok. 5 stopni Celsjusza.

Silnego wiatru nie powinniśmy spodziewać się za to w sobotę. Jak zapowiada IMGW, będzie słaby i umiarkowany, wystąpią też słabe przelotne opady śniegu.

Pogoda. Orkan Fryderyka w Polsce

W ciągu ostatniej doby doszło do ponad 700 interwencji straży pożarnej w związku z silnym wiatrem i opadami śniegu spowodowanymi przez orkan Fryderyka. Wezwania dotyczyły głównie setek powalonych przez wichurę i przywalonych pod ciężarem śniegu drzew. Dwie osoby zostały lekko ranne po tym, jak silny wiatr zepchnął do rowu autobus w województwie wielkopolskim.


Premier Mateusz Morawiecki zwołał w związku z orkanem poranną naradę szefów służb.

Po przejściu przez Polskę orkanu Fryderyka bez prądu pozostaje blisko 30 tys. odbiorców. Najwięcej odbiorców bez prądu jest w Wielkopolsce - 12 tys., w województwie łódzkim - 5,1 tys. i w województwie śląskim 4,8 tys.

Trwa usuwanie awarii. Wszystkie główne linie kolejowe są przejezdne. Lotniska funkcjonują bez zakłóceń. Przejezdne są wszystkie drogi krajowe, choć mogą wystąpić tam miejscowe utrudnienia.

Ok. 4 tys. strażaków uczestniczyło w akcjach

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak poinformował Informacyjną Agencję Radiową, że najwięcej interwencji odnotowano w województwach: dolnośląskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, śląskim oraz lubuskim. Silna wichura uszkodziła 65 budynków, w tym 45 budynków mieszkalnych.

W Stroniu Śląskim wiatr zerwał dach z budynku wielorodzinnego - dodał rzecznik straży pożarnej. Ruch pociągów mimo wcześniejszych utrudnień odbywa się już bez przeszkód. 

Trwa usuwanie skutków nawałnic. Do tej pory w akcjach wzięło udział 3 800 strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej - poinformował Frątczak.

Więcej o: