Normalnie nie zwracamy uwagi na słupki przy drogach. A one mogą uratować komuś życie

Słupki stojące wzdłuż drogi nie znajdują się tam tylko w celach dekoracyjnych, ani nawet wyłącznie ostrzegawczych. Przekazują bardzo ważne informacje.

Słupki pikietażowe - do czego służą? 

Słupki pikietażowe, bo o nich tutaj mowa, pokazują numer drogi oraz liczbę km i m od jej początku. Dzięki temu łatwo możemy określić swoją lokalizację i podać ją ratownikom w razie wypadku

Jak odczytać dane ze słupka? 

Jak odczytywać informacje ze słupka przy drodzeJak odczytywać informacje ze słupka przy drodze grafika Marta Kondrusik

Na samej górze słupka znajduje się numer drogi, na której się znajdujemy. Czyli w trakcie zgłoszenia mówimy, że znajdujemy się np. na drodze numer 13. Kolejny numer, ten tuż pod czerwonym pasem, to liczba kilometrów mierzonych od początku naszej drogi. Kontynuując zgłoszenie informujemy, że znajdujemy się na 252. km. Jak wiadomo kilometr to dość spora odległość. Dla ułatwienia więc na słupkach podaje się też mierzone po 100 metrach odcinki. Pełna informacja brzmiałaby zatem w ten sposób: Jestem na drodze numer 13, na 252 kilometrze przy słupku 0. 

Instrukcje korzystania z numerów na słupkach warto zapamiętać. W razie wypadku podanie informacji na temat dokładnego miejsca zdarzenia bardzo ułatwia pracę służbom ratunkowym. Z kolei ich sprawne i szybkie działanie może uratować nam życie.