Sprawdź, czy pracujesz z psychopatą. Rozpoznasz to go tych 10 symptomach

Nie tylko surowy i wymagający szef może być w pracy problemem. Każdy z nas spotkał się z takimi współpracownikami, z którymi praca to udręka. Okazuje się, że coś w tym jest.

Zestawienie cech przygotował dla swoich czytelników amerykański serwis BusinessInsider. Jednak jeśli spojrzymy na polski rynek pracy, aż zbyt łatwo jest znaleźć podobnych ludzi u nas, w naszych biurach. Sprawdźcie, czy przypadkiem nie pracujecie z psychopatami.

1. Z przyjemnością obserwują czyjąś porażkę

Czerpanie przyjemności z czyjegoś niepowodzenia nie jest normalne. Jeśli twój współpracownik - albo co gorsza ty sam - niekiedy cieszysz się z czyjejś porażki, miej się na baczności. Co istotne jednak, pracownik taki wzbudza też u innych strach - przestrzega nadmiernie przed niepowodzeniami, wytyka błędy, a kiedy już niepowodzenie się przydarza, dobija przykrymi komentarzami w stylu "a nie mówiłem" i "ostrzegałem". I nie, nie ma to na celu ani motywowania, ani pomocy.

2. Dużo mówią, zwłaszcza o sobie - mają łatwość w produkowaniu historii o sobie

I są to historie często takie, że brzmią nieprawdopodobnie, ale jednak z jakiegoś powodu im wierzysz. Mówią dużo, najchętniej o sobie, chętnie przyjmują komplementy, wręcz ich oczekują od innych. Chętnie też prawią komplementy innych - nie zawsze szczere.

3. Czują się ważni - jeśli nie najważniejsi

Czują się wręcz centrum wszechświata, do którego wszystko inne się dostosowuje. Dlatego mają łatwość w posługiwaniu się innymi - wszak to tylko narzędzia na drodze do sukcesu

4. Są nadzwyczaj pewni siebie

Tam, gdzie wielu ma kłopoty z wiarą w siebie, współpracownik-psychopata będzie wręcz przekonany o własnej nieomylności i wszechmocy. Kogoś zwolnili? Jego zasługa. Odnieśliśmy sukces? Oczywiście, przecież nikt tak nie pracuje, jak on. Itd., itd.

5. Zasady dotyczą innych

Zasady są po to, żeby je łamać. Ale tak naprawdę, to nawet to nie oddaje podejścia współpracownika-psychopaty. Zasady istnieją, owszem - ale dotyczą innych, którzy ich potrzebują. Raport tygodniowy? To dla innych. Wypełniona tabelka z wynikami? Nie będę sobie tym głowy zawracać.

6. Mają mentalność pasożyta - liczą się tylko oni i ich przetrwanie

Może to brzydkie porównanie, ale nadzwyczaj prawdziwe. Pasożyta nie interesuje organizm żywiciela. Wyniszcza go, wysysa do cna. Współpracownik-psychopata również chętnie to zrobi. Krytyka go nie dotyczy.

7. Knują i manipulują

Są mistrzami w knuciach, w biurowych manipulacjach i zwodzeniu innych. Właściwie nie da się ich przyłapać na gorącym uczynku, zawsze będą mieli wytłumaczenie i przy okazji podpowiedzą szefowi, kto tak naprawdę nic nie robi.

8. Ich długofalowe cele są absurdalne i nierealne

Twój kolega chce zostać ministrem? Koleżanka wierzy, że poślubi księcia Harrego, choć zdecydowanie nie ma na to szans? Takie cele długofalowe ustawiają sobie współpracownicy-psychopaci. I wierzą na serio, że je zrealizują. Rzadko kiedy dotyczą one samego miejsca pracy.

9. Dość łatwo ich wyprowadzić z równowagi

Nawet drobna rzecz, która pójdzie nie tak, może ich wyprowadzić z równowagi. Nie daj się nabrać na ich urok osobisty. Jeśli twój współpracownik wpada w szał, bo zabrakło papieru od drukarki, wiedz, że coś się dzieje.

10. Męczy ich nuda

Dość często zdarza im się narzekać na znudzenie pracą. OK, to akurat zdarza się każdemu. Ale spójrz na tę nudę i na powyższe punkty. Czy widzisz u któregoś ze swoich kolegów lub koleżanek z pracy właśnie takie oznaki? Miej się na baczności.

Na rosyjskim półwyspie szalało ogniste tornado. To się działo naprawdę

Więcej o: