Jak zmienia się ciało po 40-tce? Niektóre rzeczy Was zaskoczą na plus

Czterdzieste urodziny to początek nieodwracalnych zmian w naszym ciele. Z jakimi problemami zmagają się ci, którzy przekroczyli ten magiczny wiek?

Często mówi się, że "Życie zaczyna się po 40-tce". Jesteśmy bardziej doświadczeni, mądrzejsi, zwykle mamy wieloletnią posadę w firmie i dzieci, które powoli zaczynają sobie radzić same. To czas, w którym wiemy już kim jesteśmy i to akceptujemy, możemy odetchnąć i żyć pełnią życia.

Jednak 40. urodziny to też początek zmian w naszych organizmach. Lata życia odciskają się na naszym ciele, czym najbardziej przejmują się zwykle kobiety. Jednak problemy ze zmarszczkami czy włosami, to także zmora większości mężczyzn.

Jak ciało zmienia się po 40. urodzinach?

1. Coraz bardziej uciążliwy kac

Picie całą noc i wstawanie na poranne zajęcia to żaden problem dla większości studentów. Jednak po 40-tce o wiele mniejsza ilość alkoholu może skutkować uciążliwym kacem trwającym nawet cały dzień. Dzieje się tak za sprawą zmniejszenia efektywności wątroby oraz większej ilości tłuszczu w organizmie. Osoby bardziej umięśnione przeżywają skutki imprezowania znacznie łagodniej.

2. Pojawia się nietolerancja laktozy

Enzym nazywany laktazą pomaga organizmowi trawić laktozę. Z wiekiem produkujemy go coraz mniej i do jelita trafia słabiej przetrawiona laktoza. Skutki to bóle brzucha, wzdęcia i biegunki.

3. Mniejsza potliwość

Gruczoły potowe z wiekiem kurczą się i stają się mniej wrażliwe. Dlatego osoby młodsze pocą się o wiele bardziej, niż te w średnim wieku.

4. Włosy w dziwnych miejscach

Jak podaje portal facetpo40.pl, zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą spodziewać się owłosienia w niespodziewanych miejscach. Po 40-tce włosy chętniej rosną chociażby w nosie, uszach czy na plecach. 

5. Mniej wrażliwe zęby

Nadwrażliwość zębów to dla 40-latków nie problem. Z wiekiem rośnie wytwarzanie tkanki twardej, przez co ból zębów jest o wiele mniej odczuwalny. To dobra wiadomość tylko z pozoru, w praktyce możemy nie zauważyć w porę, że stan naszych zębów się pogarsza. 

6. Zmienia się węch i smak

Z wiekiem zmienia się także liczba kubków smakowych. Przez to z każdymi kolejnymi urodzinami mniej intensywnie odczuwamy zapach i smak. 

Czekamy na Wasze listy!Czekamy na Wasze listy! buzz_redakcja@gazeta.pl

Film, po którym poczujesz się NAPRAWDĘ STARO

Więcej o: