Alkohol od 21. roku życia? Biskupi chcą walczyć z pijaństwem w Polsce

Alkohol od 21. roku życia to kolejny projekt, który być może wkrótce zacznie obowiązywać w Polskim prawie. Pomysłodawcami nowych ograniczeń są biskupi zaniepokojeni nadużywaniem alkoholu w Polsce.

Od 9 marca obowiązuje w Polsce absolutny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych. Gminy dostały także przyzwolenie na ograniczenie sprzedaży napojów wyskokowych w godzinach nocnych. Jak się okazuje to nadal za mało. Na kolejny pomysł budzący spore kontrowersje wpadli biskupi.

Narodowy Program Trzeźwości

Polski Kościół stworzył prawie 100-stronicowy projekt, który ma zapobiegać szerzeniu się alkoholizmu w naszym kraju. Zawarto w nim między innymi diagnozę dotyczącą pijaństwa w Polsce oraz pomysły jak zaradzić temu problemowi. 

Jak podaje Głos Wielkopolski, średnia ilości spożycia alkoholu w Polsce znacznie przewyższa zagraniczne statystyki. Polak powyżej 15 roku życia wypija około 12,5 litra czystego alkoholu rocznie, to dwa razy więcej niż średnia światowa. 

W programie czytamy, że 15 procent Polaków nadużywa alkoholu, a około trzech milionów regularnie się upija. 

- Wolność i trzeźwość są ze sobą nierozerwalnie połączone. Nie ma i nie będzie wolności osobistej ani narodowej bez trzeźwości Polaków - powiedział bp Tadeusz Bronakowski dla Polsat News.

Alkohol od 21. roku życia 

Jednym z pomysłów przeciwdziałania alkoholizmowi wśród Polaków jest ograniczenie wieku, w którym będzie można swobodnie kupić napoje wyskokowe. Kościół chce, aby dostęp do alkoholu miały osoby dopiero po 21. roku życia. Oznacza to, że mimo osiągnięcia pełnoletności 18-latek poczeka na zakup swojego pierwszego piwa jeszcze 3 lata.

Ponadto biskupi sprzeciwiają się sponsorowaniu juwenaliów przez przemysł alkoholowy. Studenci według Kościoła należą do grupy podwyższonego ryzyka problemów alkoholowych, dlatego uczelnie powinny stosować wobec nich profilaktykę i ograniczać uczelniane imprezy z obecnością napojów wyskokowych.

Czekamy na Wasze listy!Czekamy na Wasze listy! buzz_redakcja@gazeta.pl

Dlaczego niektórzy czerwienią się po piciu alkoholu?

Więcej o: