Zmiana czasu z zimowego na letni może nawet zabić. Pokazują to dane ze szpitali

Też nie lubicie zmiany czasu z zimowego na letni? Okazuje się, że faktycznie jest fatalna, ale nie tylko dlatego, że znika nam godzina z życia.

Nadchodzi ten moment w roku, kiedy zniknie nam godzina z życia. Niewątpliwie, jest to najmniej lubiana zmiana przez wielu ludzi na całym świecie. Jak się okazuje, nie jest to tylko kwestia rozkapryszenia. Ta zmiana ma bardzo konkretny wpływ na ludzi i jedno jest pewne - na pewno nam wszystkim nie służy. A pokazują to twarde dane z amerykańskich szpitali. 

W każdy poniedziałek po zmianie czasu na letni, w amerykańskich szpitalach robi się tłoczno.

Jak dowodzą badania trafia tam wtedy aż 24 procent więcej osób z objawami zawału serca. Więcej jest też wypadków w pracy oraz zgłoszeń stanów depresyjnych.

Ale to nie koniec śmiertelnego żniwa. Tego dnia jest też około 5 procent więcej wypadków samochodowych.

Dzieje się tak dlatego, że zmiana czasu wpływa na nasz organizm. Przesunięcie zegarków o godzinę powoduje, że nasz zegar bilogiczny jest rozregulowany.

Choć wydaje się, że godzina to niedużo, tak naprawdę zmiana rytmu dnia jest dla człowieka bardzo dużym obciążeniem.

Po zmianie czasu śpimy gorzej nawt przez kilka dni. Co ciekawe, kiedy zmieniamy czas na letni, ludzie reagują dużo lepiej.

Wraz z przejściem na czas zimowy, szpitale przyjmują 21 procent mniej pacjentów z zawałem serca. A to dzięki dodatkowej godzinie snu.

Podział na czas letni i zimowy wprowadzono w czasach I wojny światowej. Wymyślono ją po to, żeby oszczędzać energię zimią, kiedy dni są krósze. Jendakże takie zmiany są niepotrzebne w naszych czasach. I właśnie dlatego coraz więcej krajów rozważa rezygnację ze zmiany czasu.

Więcej o: