Niepozorny wąż połyka sarnę (!) w całości. To wideo przyprawia o dreszcze

Wystarczyło kilka godzin, by ogromny pyton siatkowy uśmiercił dużego ssaka i połknął go w całości. Taki posiłek zapewni mu sytość na... 12 miesięcy!

Pyton siatkowy jest największym wężem na świecie. Dorasta do 10 metrów i może ważyć aż 100 kilogramów. Żywi się zwierzętami i czasem wystarczy, że upoluje jakąś dorodną sarenkę, a starczy mu ona na cały rok. Nie wierzycie? To, jak spożywa obiad, zobaczyć można na filmieNiezwykłe wideo pokazuje moment, w którym pyton chwyta sarnę, po czym połyka ją w całości. 

 

Film Discovery nakręcono w Indonezji. Wąż udał się na polowanie pod osłoną nocy. Skradł się bezszelestnie i niezauważony zaatakował. Sarna nie miała żadnych szans.

Aby połknąć tak duże zwierzę w całości, wąż potrzebuje kilka godzin. Ale to dopiero początek, bo później musi jeszcze jakoś strawić ten posiłek. To potrwa kolejny tydzień.

Tętno rośnie mu wtedy o 40 procent, trzustka powiększa się o 94 proc., nerki o 72 proc., a wątroba ponad dwukrotnie. W tym czasie jelito cienkie zalewają enzymy trawienne, a metabolizm jest aż 40 razy szybszy! 

Pyton zjada sarnęPyton zjada sarnę Fot. Discovery UK | YT | Printscreen

Wszystko to sprawia, że zjedzony pokarm szybko się rozpuszcza. Po czterech dniach w ciele węża zostają już tylko twarde części jak skóra i kości, a w siódmym dniu cały proces się kończy. 

Choć polowanie uwiecznione na nagraniu jest przerażające, to przyznajcie, że jednocześnie okazuje się niezwykle fascynujące. Świat zwierząt niezmiennie nas zaskakuje!