Odkryli rybę żyjącą na rekordowej głębokości. Pływa na dnie Rowu Mariańskiego

Na dnie Rowu Mariańskiego odkryto żywą istotę - nieznaną wcześniej rybę głębinową. Badacze z hawajskiego uniwersytetu nie kryją zaskoczenia. Do tej pory nie zarejestrowano życia tak głęboko pod wodą.

Ciśnienie na dnie Rowu Mariańskiego jest tak duże, że wykluczono możliwość, aby mogło się tam rozwijać jakiekolwiek życie. Jednak ostatnie badania Jeffa Drazena i Pattty Fryer z University of Hawaii udowodniły, jak niewiele jeszcze wiemy o oceanach.

 

Na głębokości 8143 metrów badacze odkryli nieznany wcześniej gatunek ryby z rodziny dennikowatych, którą automatycznie okrzyknięto najgłębiej żyjącym stworzeniem znanym przez ludzi.

Jak donosi portal gospodarkamorska.pl, ryba zdetronizowała swoją koleżankę, innego dennika o nazwie Pseudoliparis amblystomopsis, który dotychczas był uznawany za stworzenie żyjące najgłębiej - zarejestrowano jego obecność na 7703 metrach p.p.m.

Nowo odkryty dennik różni się od innych znanych nam ryb. Ma ogromną czaszkę z dużymi zębami oraz kształt kijanki, który zmienia się i deformuje w zależności od głębokości, na której przebywa.

To nie pierwsze zaskakujące odkrycie na głębokościach. Niedawno pisaliśmy o najgłębszej jaskini na świecie z jej ciekawymi lokatorami. 

Drodzy Czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Dlatego chcemy pisać dla Was o rzeczach, które najbardziej Was interesują i są Wam najbliższe. Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi, jeśli jest jakaś sprawa, którą chcielibyście nagłośnić, jakiś problem, który chcecie rozwiązać - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.

Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Jedne z największych ssaków świata wymierają. Winne sieci rybackie i statki

Więcej o: