Odkryli rybę żyjącą na rekordowej głębokości. Pływa na dnie Rowu Mariańskiego

Na dnie Rowu Mariańskiego odkryto żywą istotę - nieznaną wcześniej rybę głębinową. Badacze z hawajskiego uniwersytetu nie kryją zaskoczenia. Do tej pory nie zarejestrowano życia tak głęboko pod wodą.

Ciśnienie na dnie Rowu Mariańskiego jest tak duże, że wykluczono możliwość, aby mogło się tam rozwijać jakiekolwiek życie. Jednak ostatnie badania Jeffa Drazena i Pattty Fryer z University of Hawaii udowodniły, jak niewiele jeszcze wiemy o oceanach.

 

Na głębokości 8143 metrów badacze odkryli nieznany wcześniej gatunek ryby z rodziny dennikowatych, którą automatycznie okrzyknięto najgłębiej żyjącym stworzeniem znanym przez ludzi.

Jak donosi portal gospodarkamorska.pl, ryba zdetronizowała swoją koleżankę, innego dennika o nazwie Pseudoliparis amblystomopsis, który dotychczas był uznawany za stworzenie żyjące najgłębiej - zarejestrowano jego obecność na 7703 metrach p.p.m.

Nowo odkryty dennik różni się od innych znanych nam ryb. Ma ogromną czaszkę z dużymi zębami oraz kształt kijanki, który zmienia się i deformuje w zależności od głębokości, na której przebywa.

To nie pierwsze zaskakujące odkrycie na głębokościach. Niedawno pisaliśmy o najgłębszej jaskini na świecie z jej ciekawymi lokatorami. 

Drodzy Czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Dlatego chcemy pisać dla Was o rzeczach, które najbardziej Was interesują i są Wam najbliższe. Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi, jeśli jest jakaś sprawa, którą chcielibyście nagłośnić, jakiś problem, który chcecie rozwiązać - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.

Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Jedne z największych ssaków świata wymierają. Winne sieci rybackie i statki

Więcej o:
Komentarze (45)
Odkryli rybę żyjącą na rekordowej głębokości. Pływa na dnie Rowu Mariańskiego
Zaloguj się
 • kornel-1

  Oceniono 9 razy 9

  Info z... 2014 roku.
  www.nbcnews.com/science/weird-science/sea-ghost-scientists-spot-deepest-living-fish-mariana-trench-n271861

  Kotlet tym bardziej śmierdzący, że artykuł zerżnięty od konkurencji
  wiadomosci.wp.pl/nowy-rekord-glebinowej-ryby-6078978222101633a
  która już wówczas, w 2014roku popełniła błąd w imieniu: Patty Fryer (jest: Pattty Fryer)

  Wstyd.
  Żenada.
  Gazeta.pl

 • budyn222

  Oceniono 10 razy 8

  Mnie uczono, że Rów Mariański ma ~11km głębokości, a nie 8. Więc nie jest to dno rowu...

 • staefun

  Oceniono 5 razy 5

  Eee tam... Jakeśmy z moim szwagrem Marianem sobie popili tośmy takie ryby głebiowe tachali hurtowo na podrywkę z rowu na miedzy przy tych dwóch hektarach Mariana co to je teściu mnie i mojej starej miał zapisać, ale mu się na koniec zgredowi złośliwemu odwidziało.

 • artur0121

  Oceniono 2 razy 2

  U nas taki rekord dna mają politycy pissu.

 • kornel-1

  Oceniono 1 raz 1

  Ktoś - na pewno nie dziennikarz - podpisany jch napisał: "Na głębokości 8143 metrów badacze odkryli nieznany wcześniej gatunek ryby z rodziny dennikowatych"

  Oczywiście, gdyby ten ktoś nie zerżnął ordynarnie treści z internetu, lecz zapoznał się z oryginalną publikacją, to nie ilustrowałby materiału zdjęciem innej ryby (Mariana snailfish), która nigdy nie była obserwowana na podanej głębokości (max - 8076 m).

  Oczywiście, inny, nowy gatunek (Ethereal snailfish) był obserwowany na głębokościach 8007 i 8145 metrów. Co oznacza, że został ODKRYTY na głębokości 8007 metrów a nie głębiej. Natomiast (oczywiście) był on OBSERWOWANY również głębiej - na 8145 m.

  Warto zwrócić uwagę na 2-metrową różnicę w danych. W publikacji jest 8145 m; w gazeta.pl i materiałach z polskiego internetu z 2014 roku - 8143 m. Oznacza to, że w gazeta.pl ukazał się artykuł zerżnięty z pośrednich źródeł - zawierających błąd.

  Publikacja:
  www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0967063716300656#f0010

  Wstyd
  Żenada
  Gazeta.pl

 • nygga

  Oceniono 1 raz 1

  są ryby pływające poniżej dna Rowu Mariańskiego - rodzina Zjednoczona Prawica, w której skład wchodzą następujące gatunki:
  PiS, SD, PR,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX