Skandal we Włoszech wywołał incydent, do którego doszło na północy Włoch, w mieście Cairo Montenotte w Ligurii. W miejscowym teatrze zorganizowano konferencję na temat dialogu międzyreligijnego, w którym udział brali między innymi muzułmanie.
To właśnie z uwagi na nich przeniesiono obraz przedstawiający kobietę z odkrytymi plecami, a rzeźbę Epaminondasa przykryto na kilka godzin czerwoną tkaniną.
Zdjęcie ocenzurowanej rzeźby opublikowała lokalna prasa, a to wywołało we Włoszech powszechne oburzenie. Głos w dyskusji zabrał między innymi prawicowy kandydat na premiera Matteo Salvini. Polityk zapytał na Twitterze: ''Czy tylko mi wydaje się, że to szaleństwo?'' i zamieścił zdjęcie przykrytej od pasa w dół rzeźby.
Po drugiej stronie sporu stanęła wspólnota muzułmańska. Stojący na jej czele Chams Eddine Lahcen przyznał, że wina leży po jego stronie, bo to on ocenzurował rzeźbę.
To ja przykryłem statuę, ale jedynie ze względu na wymogi ceremonialne i tylko na kilka godzin - oznajmił - Nasz islam nie jest radykalny, a cała ta dyskusja nas rani - dodał.
O nieporozumieniu zapewnia także burmistrz miasta, Paolo Lambertini, który twierdzi, że wspólnota muzułmańska wynajęła salę na wydarzenie promujące integrację.
Tyle tylko, że pojawiły się we Włoszech pytania, w jaki sposób wspólnota muzułmańska zamierza prowadzić dialog międzyreligijny cenzurując europejskie dzieła sztuki - podaje Il Giornale.
Głos w tej sprawie zabrał między innymi deputowany włoskiej partii Forza Italia, Luca Squeri.
Jeżeli ktokolwiek próbuje krzewić debatę międzykulturową przykrywając dzieła sztuki, znaczy to tyle, że nie chce debaty.
Również włoska organizacja obrony praw konsumentów staje po stronie, że wydarzenie z Cairo Montenotte było sporym nadużyciem.
"To wyrządzenie szkody wizerunkowi Włoch na świecie i bezmyślne upokorzenie dziedzictwa kulturowego naszego kraju. To już kolejny raz, kiedy dzieła sztuki zostają ocenzurowane w imię absurdalnych i niezrozumiałych wymogów ceremonialnych
- podali w oficjalnym komunikacie, nawiązując do wizyty prezydenta Iranu z 2016 roku. Wtedy w Muzeach kapitolińskich w Rzymie zasłonięto antyczne rzeźby z elementami nagości.
Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Dlatego chcemy pisać dla Was o rzeczach, które najbardziej Was interesują i są Wam najbliższe. Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi, jeśli jest jakaś sprawa, którą chcielibyście nagłośnić, jakiś problem, który chcecie rozwiązać - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl