Nie dajcie się oszukać. Te linie nie są krzywe - w rzeczywistości są równoległe

Wystarczy tylko odpowiednie użycie kolorów i kształtów, żeby oszukać nasz mózg.

Jedną z osób, która zajmuje się tworzeniem iluzji optycznych jest Victoria Skye z Atlanty. To właśnie jej dzieło robi furorę w internecie, a użytkownicy sieci zastanawiają się, jak to możliwe, że ich mózg tak łatwo nabiera się na proste sztuczki.

Te linie naprawdę są równoległe, obrazek oszukuje nasz mózgTe linie naprawdę są równoległe, obrazek oszukuje nasz mózg Bolle OZ Co., LTD | Youtube | (kadr)

Na obrazku widzimy czarne tło, na którym umieszczono pionowe błękitne paski i nieco ciemniejsze - poziome. To właśnie z nimi nasz mózg ma największy problem. 

Gdy patrzymy na grafikę wydaje nam się, że poziome paski nie są do siebie równoległe, ale to tylko iluzja. W rzeczywistości zostały narysowane w równych odstępach, dokładnie pod sobą.

Żeby się przekonać, że to prawda wystarczy zmrużyć oczy. Wówczas wszystkie skosy i nierówności znikają.

Powyższe złudzenie optyczne nazywane jest "złudzeniem ściany kawiarni". Nazwa wzięła się z pierwszej powstałej tego typu iluzji, którą zauważono właśnie na ścianie kawiarni wyłożonej kafelkami przy jednej z ulic Anglii. 

 

Drodzy Czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Dlatego chcemy pisać dla Was o rzeczach, które najbardziej Was interesują i są Wam najbliższe. Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi, jeśli jest jakaś sprawa, którą chcielibyście nagłośnić, jakiś problem, który chcecie rozwiązać - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.

Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

A gdyby istniała butelka, która sama napełnia się wodą? To wynalazek, który może zmienić świat

Więcej o: