Rzeka w środku miasta zrobiła się żółta. Kucharze nie mieli pojęcia, że to ich wina

Niewielka rzeka w mieście Bradford w Wielkiej Brytanii zmieniła kolor na żółty. To wina około dwustu azjatyckich lokali gastronomicznych.

Brytyjskie Bradford to miasteczko mianowane przez Anglików stolicą curry. Nic dziwnego, skoro znaleźć tam można około dwustu lokali z tą pyszną potrawą. A nie są to byle jakie bary. Kucharze z Bradford serwują podobno prawdziwe kulinarne dzieła sztuki, a ich kuchnia cechuje się niezwykłym zrozumieniem żółtej przyprawy. 

O ile kucharze z Bradford szczególnie dbają o podniebienia klientów, o tyle niewiele robią sobie z dbania o środowisko. Wiele z ich lokali posiada stary system kanalizacyjny. Odpadki lądują w odpływach i spływają rurami do niewielkiej, 11-kilometrowej rzeki Bradford Beck. 

Ostatnio jednak urocza, mała rzeczka zamieniła się w nieprzyjemną dla oka, żółtą breję. To wina indyjskich lokali, serwujących smaczne curry i wyrzucających resztki do kanalizacji. 

Zdjęcie żółtej rzeczki obiegło sieć i brytyjskie media. Okazuje się jednak, że nie jest to problem nowy. Od lat władze miasta próbują walczyć z zanieczyszczeniem i przekonują do tego miejscowych kucharzy. 

O ile część z nich przestawiła się już na bardziej cywilizowane sposoby pozbywania się śmieci, o tyle większość pozostaje na to oporna. Tony curry lądują w odpływach i ostatecznie barwią miejscową rzekę na żółto. 

Co ciekawe, pracownicy restauracji często nie zdawali sobie sprawy z tego, że to ich lokale są winne zanieczyszczenia rzeki. Nie mieli pojęcia, że kanalizacja działa tu w taki a nie inny sposób - podaje The Sun.

Kontrole wykazały, że nieświadomi niczego ludzie zwyczajnie myli naczynia po curry, a zabarwiona woda niezależnie od nich trafiała do rzeki. 

Od jakiegoś czasu restauracje w Bradford są stale monitorowane, ale zmiana nawyków i kanalizacji nie pomogła. W końcu znaleziono jednak głównego winnego. To duża restauracja w pobliżu innej rzeki w mieście - Westbrook Beck.

Może teraz, gdy już wiadomo, skąd się wzięła większa część paskudnej, żółtej brei, uda się przywrócić Bradford Beck względną czystość?

CurryCurry Fot. Steven Depolo | Flickr | CC BY 2.0

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Dlatego chcemy pisać dla Was o rzeczach, które najbardziej Was interesują i są Wam najbliższe. Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi, jeśli jest jakaś sprawa, którą chcielibyście nagłośnić, jakiś problem, który chcecie rozwiązać - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl