Nowy obowiązek dla kierowców. Za nieprzestrzeganie przepisu posypią się mandaty

Wkrótce każdy kierowca poruszający się drogą lub autostradą będzie miał obowiązek zjeżdżać z pasa, gdy usłyszy sygnał nadjeżdżających służb porządkowych. Za niedostosowanie się do przepisów zostanie ukarany wysokimi mandatami.

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowym projektem pod hasłem "korytarz życia". Ma on ułatwić pracę służb porządkowych na drogach i autostradach. Podobne przepisy funkcjonują już od dawna za granicą i dobrze się sprawdzają. 

Jak reagują kierowcy, gdy słyszą sygnał karetki? Albo stają dęba, albo starają się za wszelką cenę zatrzymać - opowiada wrocławski ratownik medyczny Kacper Mazurkiewicz Gazecie Wrocławskiej.

Nowe przepisy mają poprawić tę sytuację.

Projekt zawiera proste zasady, których już wkrótce będzie musiał przestrzegać każdy kierowca. Słysząc sygnał karetki, straży lub policji, jadący lewym pasem będą musieli obowiązkowo zjechać w lewo, na pas zieleni. Kierowcy poruszający się po prawej stronie drogi i ci w środku będą zobowiązani zjechać w prawo.

 

Przepisy mają umożliwić służbom ratunkowym szybsze dotarcie na miejsce przestępstwa czy wypadku. Władze liczą, że dzięki "korytarzowi życia" wzrośnie procent osób uratowanych podczas stłuczek czy pożarów oraz schwytanych w związku z przestępstwami. Za ich nieprzestrzeganie posypią się surowe mandaty.

Dodatkowo pytania o "korytarz życia" mają pojawić się na egzaminach na prawo jazdy. W ten sposób przepis utrwali się w świadomości młodych kierowców.

Drodzy Czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Dlatego chcemy pisać dla Was o rzeczach, które najbardziej Was interesują i są Wam najbliższe. Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi, jeśli jest jakaś sprawa, którą chcielibyście nagłośnić, jakiś problem, który chcecie rozwiązać - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.

Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Korytarz ratunkowy jest przeznaczony dla karetek. Nie blokuj go, bo sam możesz kiedyś potrzebować pomocy

Więcej o: