Siedzisz w cichym pokoju i nagle słyszysz, że coś piszczy? Dźwięk nie ma żadnego źródła i słyszysz go tylko ty? Najprawdopodobniej masz właśnie tak zwane ''szumy uszne''. To częste zjawisko akustyczne.
Szumy można słyszeć zarówno w jednym uchu, jak i w obu. Mogą mieć różne natężnie i wydawać różne 'odgłosy'. Mogą zniknąć po kilku minutach, ale może też zdarzyć się, że będą trwały dłużej, przez co zyskują miano 'chronicznych'.
Najwięcej osób słyszy szumy subiektywne.
Szumy subiektywne stanowią właśnie ten przypadek, kiedy słyszymy dźwięki bez ich realnego źródła. Dlatego często porównuje się je do bólów fantomowych. Osoba z bólami fantomowymi czuje niepokojące wrażenia w częściach ciała, których nie ma, np. boli ją amputowana stopa.
Jeśli słyszysz szumy subiektywne, których poza tobą nie słyszy nikt inny, to najparwodpodobniej masz jakiś ubytek słuchu. Może być spowodowanby różnymi czynnikami, np. słuchaniem głośnej muzyki. Wiedzą o tym wszyscy, któzy wrócili kiedyś do cichego domu po głośnym koncercie i słyszeli takie dzwonienie w uszach.
Podobne wrażenia może wywołać za długa ekspozycja np. na głośne roboty budowlane. Jeśli za długo będziemy przebywać w dużym hałasie, szumy mogą utrzymać się dłuższy czas.
Przystępnie wytłumaczono to w filmie na kanale emce:
Szumy obiektywne
Szumy uszne mogą być też słyszane przez inne osoby. Wtedy mówi się o nich, że są one ''obiektywne''. Powstają, gdy nasz organizm wytwarza wewnątrz siebie dźwięki, np. jeśli mamy szmery serca, to usłyszy je także lekarz. Szumy takie można też usłyszeć przy zaburzeniach przepływu krwi czy skurczach mięśni. Czasem mogą być też objawem guza. Szumy obiektywne jednak słyszą tylko 2 procenty osób dotkniętych tą przypadłością.
Szumy uszne mogą być objawem poważnej choroby
Pomijając sytuacje, kiedy np. za długo słuchaliśmy muzyki, szumy uszne mogą sygnalizować poważniejsze schorzenia. Często wywołują je takie przyczyny jak zaleganie woskowiny w uchu, nadciśnienie, stres czy niektóre lek. Oprócz tego mogą sygnalizować problemy takie jak:
- urazy czaszki
- uszkodzenia ucha wewnętrznego
- infekcję górnych dróg oddechowych
- chorobę Ménière’a
- stwardnienie rozsiane
Dlatego nie powinno się ich ignorować, kiedy utrzymują się za długo i dać się do lekarza.
Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny.
Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl