Znana sieć sklepów sprytnie ominie zakaz handlu w niedzielę. Koniec kłopotów z zakupami

Żabka wykorzysta swoją umowę z Pocztą Polską i będzie otwarta w niedziele. Sprytne rozwiązanie jest całkowicie zgodne z prawem.

Zakaz handlu w niedziele nieustannie budzi kontrowersje. Część osób już przywykła do zamkniętych sklepów w ostatni dzień tygodnia, jednak inni nadal nie mogą pogodzić się z nowymi przepisami. Wkrótce nie będą musieli się nimi martwić.

Jak donosi portal wiadomoscihandlowe.pl, sieć sklepów spożywczych Żabka, postanowiła wykorzystać usługi pocztowe, które od kilku lat świadczy w swoich placówkach. W wyniku umowy z Pocztą Polską oraz DHL, sklepy otrzymają naklejki informujące o statusie placówki pocztowej i będą mogły handlować w niedziele.

- Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku – wyjaśnia biuro prasowe Żabki w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl.

Przeważająca działalność

Autorzy ustawy przewidzieli, że właściciele sklepów będą próbowali obejść nowe prawo. Aby temu zapobiec zastrzegli, że aby placówka mogła być uznana za kwiaciarnie czy piekarnie musi w niej przeważać działalność inna niż sprzedaż artykułów spożywczych.

W praktyce oznacza to, że nie wystarczy umieścić w ofercie swojego sklepu bukietu róż, żeby nazywać się kwiaciarnią. Wyjątek stanowią placówki pocztowe.

"Przeważająca działalność" nie obejmuje miejsc związanych umową z Pocztą Polską. Każdy sklep spożywczy świadczący usługi pocztowe, zgodnie z prawem może handlować w niedziele, mimo że przesyłki to niewielki procent jego działalności.

Drodzy Czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Dlatego chcemy pisać dla Was o rzeczach, które najbardziej Was interesują i są Wam najbliższe. Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi, jeśli jest jakaś sprawa, którą chcielibyście nagłośnić, jakiś problem, który chcecie rozwiązać - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.

Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Sklep w Szwecji ma towar i klientów, ale nie ma kasjerów. Ani jednego

Więcej o: