Ten wąż ma dwie głowy, ale wyróżnia go dużo więcej. To pierwszy taki gad w historii

Niezwykły boa dusiciel przyszedł na świat w domu hodowcy z Florydy. Wąż ma dwie głowy i dwa serca i jest pierwszym takim osobnikiem badanym przez naukowców.

Pierwszy taki przypadek w historii

Wąż, który w marcu przyszedł na świat na Florydzie, nie jest wężem typowym. Boa urodził się bowiem z dwoma głowami. I choć zdarzało się już na świecie, że gady te rodziły się w takim stanie, to ten jest naprawdę szczególny. 

Pierwszy raz bowiem (przynajmniej pierwszy udokumentowany) wąż urodził się z dwoma sercami. 

Wąż może być dla siebie niebezpieczny

Właściwie ciężko określić, czy gad jest jeden, czy może to dwa połączone ze sobą osobniki. Wszystko wskazuje jednak na tę drugą opcję. Każda z głów myśli za siebie i sama bada otoczenie. Problem w tym, że jest w pełni zależna od tej drugiej.

To akurat stwarza spore niebezpieczeństwo dla węża/węży. Głowy mogą chcieć zawładnąć ciałem i prowokować siebie nawzajem, a w konsekwencji także ze sobą walczyć. Na to niestety nic nie można poradzić, więc badający gada naukowcy nie wróżą mu szczególnie długiego życia. 

Dwugłowy boa dusicielDwugłowy boa dusiciel Fot. National Geographic | YouTube | Printscreen

Wąż potrzebuje specjalnej diety

Niezwykły osobnik najprawdopodobniej posiada także dwa układy trawienne. Doktor Susan Kelleher odkryła to wkładając rurkę do przełyku każdej głowy. To z kolei stwarza kolejne niebezpieczeństwo. 

Jeśli istnieją dwa układy trawienne, być może będziemy musieli zapewnić specjalną dietę obu wężom

- powiedziała National Geographic.

Większość węży urodzonych w ten sposób umiera, ponieważ ... nie mogą uzyskać odpowiedniego odżywiania, dzielą nerki lub nie mogą się normalnie wypróżniać.

Dwugłowy boa dusicielDwugłowy boa dusiciel Fot. National Geographic | YouTube | Printscreen

Bliźnięta syjamskie

Boa dusiciele nie składają jaj, ale rodzą tak zwane jajo-żyworodne. W przypadku węża o dwóch sercach najprawdopodobniej doszło do ciąży bliźniaczej. zarodek zaczął się dzielić na dwa nowe, odrębne organizmy, ale w pewnym momencie z jakiegoś powodu przestał. Zamiast normalnych, w pełni i zdrowo wykształconych bliźniąt na świat przyszło rodzeństwo syjamskie.  

 

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Dlatego chcemy pisać dla Was o rzeczach, które najbardziej Was interesują i są Wam najbliższe. Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi, jeśli jest jakaś sprawa, którą chcielibyście nagłośnić, jakiś problem, który chcecie rozwiązać - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Gigantyczna skała wisiała nad drogą. W każdej chwili mogła runąć na samochody, więc ją wysadzili