Ten pan nagrał, jak spod języka wyskakuje mu kamień. To efekt choroby częstej u mężczyzn

To nagranie przypomniało nam, że jest na świecie wiele chorób, o których nie słyszeliśmy. Tak właśnie wygląda kamica ślinianek.

Wiedzieliście, że pod językiem mogą się zrobić człowiekowi kamienie? Otóż to - ten pan cierpi na przypadłość zwaną ''kamicą ślinianek''.

Oznacza to, że osoba cierpiąca na tę chorobę ma zaburzenia w wytwarzaniu śliny i w związku z tym w jej śliniance wytwarzają się złogi, czyli tak zwane kamienie ''kamienie''. Należy je oczywiście usunąć i właśnie ten proceder został uwieczniony na poniższym nagraniu. Uprzedzamy, to widok dla ludzi o mocnych nerwach:

 

Na kamiće mężczyżni chorują dwa razy częściej niż kobiety. To dolegliwość spotykana głównie u osób po 40. roku życia. Najwięcej przypadków dotyczy własnie ślinianki podżuchwowej i najczęściej tylko z jednej strony.

Dzieje się tak ponieważ akurat ta ślinianaka ma kształt sprzyjajacy wytwarzaniu się złogów - zagina się ku górze pod kątem prostym.

Taki kamień składa się z fosforanu wapnia i magnezu, węglanu wapnia i innych związków organicznych. Nie jest do końca jasnym dla naukowców dlaczego powstają.

Objawy też często trudno skojarzyć z właśnie tą chorobą - język może boleć, zwłaszcza kiedy jezmy i ruszamy językiem, czasem powiększa się ślinianka, przewody ślinowe są niedrożne. Może się zdarzyć, że kamienie powstanie więcej, ale równie dobrze można nie mieć żadnych objawów.

Kamicę leczy się przez usunięcie kamieni. Wtedy pacjenta od razu wszystko przestaje boleć.Jeśli przypadek jest drastyczny, usuwa się całkowicie gruczoł ślinowy. Niestety nie ma żadnych konkretnych sposobów na zapobieganie temu schorzeniu, niemniej zawsze warto się badać i konsultować niepokojące objawy z lekarzem.

Potrzebujesz wezwać pomoc? Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z numerów alarmowych?