Kuchenny ocet świetnie sprawdza się w ogrodzie. Wiemy, jak go skutecznie wykorzystać

Ocet jabłkowy najczęściej wykorzystujemy w kuchni. Tam potrafimy znaleźć bez problemu wiele jego zastosowań. Jednak jak się okazuje, możemy skorzystać z jego właściwości także w ogrodzie.

1. Odstraszanie owadów

Pół szklanki octu jabłkowego wymieszanego z łyżką melasy, 1/4 szklanki cukru i szklanką wody skutecznie odstraszy natrętne latem owady. Wiaderka z taką miksturą będą unikały muchy, muszki owocowe oraz komary.

2. Zwalczanie pleśni i innych chorobotwórczych grzybów

3 łyżki octu i szklanka naparu z rumianku to świetny sposób na rośliny zaatakowane grzybami. 

3. Odstraszanie szkodników

Jeśli króliki, myszy i krety ciągle niszczą Wasz ogród z pomocą również przyjdzie ocet. Wystarczy, że namoczycie szmatki w substancji i rozłożycie je w różnych miejscach w ogrodzie, a nieproszeni goście przestaną Was odwiedzać.

4. Usuwanie rdzy

Rdza na narzędziach pozostawionych w ogrodzie, garażu czy komórce to standard. Aby szybko się jej pozbyć wystarczy nanieść na rdzę ocet, odczekać kilka minut i umyć przedmiot.

5. Przedłużenie życia kwiatom

Kwiaty cięte to piękna ozdoba domu, ale też prezent na każdą okazję. Niestety obdarowana osoba nie może cieszyć się ich pięknem zbyt długo. Jednak jeśli do wody w wazonie dosypiecie łyżkę cukru i dwie łyżki octu według portalu kobieceinspiracje.pl, kwiaty powinny dłużej zachować świeżość. 

6. Usuwanie chwastów

Szklanka soli, łyżka soku z cytryny, 2 łyżki płynu do naczyń i ocet to idealna mieszanka, która osłabia chwasty. Wystarczy popsikać nią miejsce, gdzie najczęściej występują. Rośliny osłabną oraz istnieje większa szansa, że na ich miejscu nie pojawią się nowe. 

Bądź eko - zadbaj o siebie i środowisko. A zacznij od... domowych tabletek do zmywarki

Więcej o: