Morze wyrzuciło na brzeg obślizgłe stworzenia. Plażę pokrył dywan parzydełkowców

Plaża w Barcelonie pokryła się niebieskim śluzem. To przez żyjące na co dzień w oceanach, niegroźne dla ludzi parzydełkowce.

Vellele na plaży w Hiszpanii

Mieszkańcy Barcelony mieli ostatnio okazję podziwiać na jednej z plaż dość nietypowy widok. U styku wody i lądu, na piasku, uformował się wąski, niebieski dywan. Tysiące śliskich, przypominających meduzy stworzeń, zostało wyrzuconych na brzeg przez morze. 

Małe, niemal przezroczyste żyjątka, to velelle. Żyją na otwartych wodach oceanów i są bardzo rzadko spotykane w morzach, a już zwłaszcza przy brzegach. Tym dziwniejsze wydaje się być, że całe ich ławice wylądowały na hiszpańskiej plaży.  

Za ich pojawienie się w Barcelonie winę ponosi pogoda. Ostatnio wybrzeże Hiszpanii nawiedziły silne wiatry i prądy morskie, które musiały znieść na ląd całe ławice niebieskich parzydełkowców. 

 

To nie pierwszy raz, kiedy vellele pojawiły się w Hiszpanii. Przypominające meduzy stworzonka pojawiały się na plażach przez kilkanaście ostatnich dni, jednak nie w tak dużym natężeniu. Dopiero w ostatni weekend, brzeg Barcelony pokryła tak duża ich liczba.  

Stworzenia nie są groźne dla ludzi

Po ostatnim incydencie sprawą zajęły się władze miasta. Szybko ustalono, jakie organizmy morze wyrzuciło na brzeg, dzięki czemu nie było potrzeby zamykania plaży. Vellele bowiem, choć są parzydełkowcami i krewnymi niebezpiecznego żeglarza portugalskiego, nie stwarzają dla ludzi najmniejszego zagrożenia. 

Jeśli dotkniesz niebieskiego żyjątka, odczujesz tylko lekkie ukłucie, ale nie będzie niosło ono za sobą żadnych zdrowotnych konsekwencji.  

Vellele pokryły plażę w sobotę i zostały sprzątnięte podczas rutynowego, nocnego czyszczenia nabrzeża. Mimo to, w niedzielę pojawiły się tam ponownie - podaje El Periodico.  

 

Cmentarzysko na plaży we Francji

Niecały miesiąc temu pisaliśmy o podobnej sytuacji, ale we Francji. Tyle tylko, że o ile w Barcelonie vellele stworzyły wąską, niebieską ścieżkę, tam pokryły niemal całą plażę, zamieniając ją w istne cmentarzysko (czytaj TUTAJ). 

Velelle na plaży we FrancjiVelelle na plaży we Francji Fot. France 3 Occitanie | YouTube | Printscreen

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Dlatego chcemy pisać dla Was o rzeczach, które najbardziej Was interesują i są Wam najbliższe. Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi, jeśli jest jakaś sprawa, którą chcielibyście nagłośnić, jakiś problem, który chcecie rozwiązać - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl