Tak wyglądają płuca nałogowego palacza. Film, na którym ''oddychają'' jest porażający

Film, na którym pokazano, jak wyglądają płuca nałogowego palacza z 20-letnim stażem, krąży w internecie. Różnica między chorym i zdrowym narządem jest przerażająca.

Jak wyglądają płuca człowieka, który pali od dwudziestu lat, a paczka papierosów wystarcza mu na jeden dzień? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza nam Amanda Eller - studentka pielęgniarstwa z Karoliny Północnej.

Kobieta nagrała i udostępniła w sieci film, na którym porównuje płuca zdrowe i płuca nałogowego palacza. Te drugie, całe czarne, trawione przez nowotwór, wyglądają przerażająco. 

Na filmie umieszczonym w sieci wyraźnie widać różnicę między pompowaniem powietrza przez płuca palacza i zdrowy narząd. Już na pierwszy rzut oka zobaczymy, że te pierwsze mają z tym poważny problem. 

Jak wyglądają płuca po 10 paczkach papierosów?

To, jak palenie wpływa na nasz organizm, próbował też pokazać polski youtuber, 
''Sprawdzam Jak''. Mężczyzna skonstruował specjalne urządzenie, które ''wypaliło'' 10 paczek papierosów. 

W środku szklanej gabloty zamknął ''płuca'' które z każdym wypalonym papierosem powoli zmieniały swój wygląd. W końcu, po dwustu sztukach, wata z białej zrobiła się brązowa, a otwór zwany przez youtubera przełykiem, pokrył się czarnym osadem. 

 

Ile palimy?

Choć od dawna wiadomo, że palenie jest niezdrowe i właściwie nie przynosi palaczowi żadnych korzyści, na całym świecie nałogowi oddają się miliony ludzi. Mimo wiedzy o zagrożeniach, palacze nic nie robią sobie z zagrożenia, a na raka płuc wywołanego paleniem tytoniu, umiera na świecie 5 milionów osób rocznie. 

Według raportu WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), przytoczonego przez Business Insider, w 2017 roku Polacy wypalili aż 40 miliardów sztuk papierosów. pali zaś około 30 procent polskiego społeczeństwa. 

Palenie papierosów zabijaPalenie papierosów zabija Fot. Rafał Michałowski / Agencja Wyborcza.pl

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Dlatego chcemy pisać dla Was o rzeczach, które najbardziej Was interesują i są Wam najbliższe. Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi, jeśli jest jakaś sprawa, którą chcielibyście nagłośnić, jakiś problem, który chcecie rozwiązać - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl