Na tym ciasteczku leży pięć kleszczy. Zauważycie je wszystkie?

To ciacho wygląda zupełnie niewinnie i bardzo smacznie. Tak naprawdę jego zdjęcie ma uświadomić ludziom coś bardzo ważnego.

Ugryzienie kleszcza może mieć dla naszego zdrowia fatalne skutki. A bardzo często trudno zauważyć tego małego krwiopijcę.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) użyło tej smakowitej babeczki, żeby uświadomić ludziom, jak trudno jest zauważyć kleszcza. Zanim te bestie się opiją czyjąś krwią, potrafią być naprawdę malutkie - nie są większe niż ziarenko maku. Dlatego sprawdźcie swoją spostrzegawczość i wytężcie wzrok!

Zobacz też: Jesteś spostrzegawczy? Ta zagadka jest dla Ciebie! Znajdź małą pszczółkę ukrytą wśród kwiatków


Przyjrzyjcie się ciasteczku i spróbujcie znaleźć wszystkie kleszcze:

Jeśli polegliście i ich nie odszukaliście, mamy dla Was rozwiązanie. Pozwoliliśmy sobie zaznaczyć na fotografii, gdzie leżą:

Rozwiązanie |Rozwiązanie | fot. @CDCgov | Twitter

Prawda, że to daje do myślenia? Tych kleszczy na pierwszy rzut oka tak naprawdę wcale nie widać, a przecież choć są malutkie, mogą wyrządzić komuś wiele szkody. 

Kleszcze są już aktywne 


Kleszcze są aktywne już od marca i będą zagrażać nam, naszym dzieciom oraz psom i kotom aż do listopada.

Budzą się przy temperaturze powyżej 5 st. C. Najbardziej lubią zamieszkiwać krzaki wysokości około 1,5 m, łatwo też je znaleźć w wysokich trawach w lasach, miejskich parkach, na łąkach, a nawet w przydomowym ogródku.

Jedno ugryzienie kleszcza może wywołać rumień czy boreliozę, dlatego trzeba się przed taką ewentualnością zabezpieczyć. I CDC ma dla wszystkich te proste rady:


- W miarę możliwości unikajcie zalesionych miejsc, gdzie rosną krzaki i wysoka trawa
- Chodźcie środkiem ścieżki

Z kleszczami nie ma żartów. Coraz więcej z nich przenosi groźne kleszczowe zapalenie mózgu

Co jeszcze możemy zrobić, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo?

CDC przypomina o stosowaniu odpowiednich środków odstraszających kleszcze. Należy spryskać odsłoniętą skórę, ale to nie wszystko. Dla bezpieczeństwa należy też spryskać ubrania - buty, skarpetki, spodnie, kurtki, koszulki, czapki. Jeśli wybieramy się na biwak, zabezpieczyć w ten sposób należy też namiot i śpiwory.

Po powrocie do domu

Po powrocie ze spaceru weźcie jak najszybciej prysznic. W ten sposób łatwiej będzie spłukać lub znaleźć pełzające kleszcze. Najlepiej zrobić to w przeciągu dwóch godzin po wejściu do domu.

Czytaj też: Jesteś spostrzegawczy? Spróbuj rozwiązać zagadkę i znajdź żyrafę, która nie ma pary

Obejrzyjcie dokładnie całe ciało - zwrócicie szczególną uwagę na pachwiny. Kleszcze lubią wpijać się za uszami i we włosach. Inne ich ulubione miejsca to pępek, talia, zgięcie kolan czy wewnętrzna strona ud.

Dokładnie należy też przeszukać małe dzieci i zwierzęta.

Ubrania

Jeśli macie elektryczną suszarkę do ubrań, wrzucicie strój, w którym byliście w lesie na krótki program suszący - 10 minut powinno wystarczyć, jeśli ciuchy są suche. W przeciwnym wypadku należy uruchomić dłuższy program.

Jeśli ubrania wymagają prania, należy użyć naprawdę gorącej wody. Taka na pewno je zabije.

ZOBACZ TEŻ: Zdjęcie z Polski robi furorę za granicą. Dla nas to normalka

4-latek jechał sam autobusem. Kierowca zauważył źle założone butki - zareagował błyskawicznie>>>

Więcej o: