Dzieci jeżdżą na rolkach i hulajnodze i nawet nie wiedzą, kiedy łamią prawo. Powstrzymaj je

Jazda na niektórych pojazdach może okazać się dość kłopotliwa. podpowiadamy, którędy poruszać się na rolkach, deskorolce czy hulajnodze.

Piękna wiosenna pogoda sprzyja spacerom ale też jeździe na rowerach, hulajnogach czy rolkach. Ludzie stawiają na aktywność fizyczną, nie zawsze jednak wiedzą, gdzie jest ich miejsce.

Za kogo bowiem uznać człowieka na rolkach? Jest on pieszym czy jedzie jakimś, właściwie dość konkretnym pojazdem? Którędy poruszać się na hulajnodze?

Zobacz też: 

Tata z dzieckiem jedzie na motorze. Koło utyka na torach, a pociąg mknie>>

Osoba na rolkach to przechodzień

Jak się okazuje, korzystając z takich urządzeń powinniśmy stosować się do przepisów ruchu drogowego obowiązujących pieszych. Jeśli więc mkniemy na hulajnodze, naszym miejscem jest chodnik. Jeśli wybraliśmy się na rolki, także powinniśmy poruszać się szlakiem dla przechodniów. 

Zobacz też: Łódzka poradnia zachęcała do przemocy wobec dzieci? "Czasami trzeba bić mocniej">>

Choć zdawać by się mogło, że idealnym miejscem do jazdy będą ścieżki rowerowe, wchodząc na nie w rolkach bądź z hulajnogą, łamiemy przepisy. Podobnie jest z osobami na deskorolkach - ich miejsce także znajduje się miedzy pieszymi. 

Niedopuszczalnym jest też oczywiście poruszanie się ulicą. Istnieje od tego tylko jeden wyjątek - jeśli nie ma przy drodze utwardzonego pobocza, można poruszać się skrajem drogi po lewej jej stronie, oczywiście z zachowaniem maksymalnej ostrożności. 

Którędy na rolkach?Którędy na rolkach? Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Strefy zamieszkania

Inaczej jest w tak zwanych strefach zamieszkania, czyli na przykład na specjalnie oznakowanych osiedlowych uliczkach. tam piesi (czyli także np. wrotkarze) mają pierwszeństwo przed samochodami, a kierowcy powinni ustępować nawet pieszym poruszającym się środkiem drogi.  

Zobacz też: Płaca minimalna dla Polaków wzrośnie już niedługo. To będzie imponująca podwyżka>>

Wypiły za dużo i wsiadły na rowery. Ich 'jazda' wprawiła w osłupienie nawet policjantów>>

Chciała przebiec maraton, ale przed metą upadła na ziemię. By tam dotrzeć, zaczęła się turlać

Więcej o: