Zgubiłeś dowód? Możesz mieć poważne problemy. To musisz zrobić, aby ich uniknąć

Dowód osobisty to najważniejszy dokument Polaka. Zdarza się jednak, że gdzieś nam nagle przepadnie. Wtedy trzeba uważać, by nie wpaść w naprawdę poważne kłopoty.

Każdemu czasem zdarza się coś zgubić, a niestety bywa i tak, że gubimy rzeczy naprawdę ważne. Jeszcze gorzej jest, gdy tracimy coś, gdy ktoś nam w tym pomoże, kradzieże bowiem wcale nie zdarzają się rzadko.

Jeśli stracimy coś cennego, musimy wiedzieć, jak sobie z tym poradzić. A fakty są takie, że dowód osobisty (i inne dokumenty) mogą być w tym przypadku rzeczą cenniejszą niż złoto. 

Przeczytaj też: Będą zmiany dla kierowców po 60. roku życia. Niektórzy mogą stracić prawo jazdy>>

Czym grozić może utrata dowodu osobistego? Poważnymi kłopotami finansowymi, niechcianymi zakupami, pożyczkami a nawet kradzieżą tożsamości. jak się przed tym wszystkim uchronić? 

Przede wszystkim i jak najszybciej należy zastrzec dokument. Aby to zrobić, wcale nie musimy czekać na otwarcie urzędu. Czasem wystarczy dostęp do internetu i strony obywatel.gov.pl. jest tylko jeden szkopuł. Aby w ten sposób unieważnić dokument, musimy wcześniej założyć tak zwany ''profil zaufany''.  

Zastrzeżenie dowodu w urzędzie powinno  zapobiec wszelkim problemom, jednak jak wiadomo, przezorny-ubezpieczony, a wypadki chodzą po ludziach. Warto więc o tym fakcie poinformować bank, w którym posiadamy konto (kto wie, czy ktoś własnie nie wziął na nasze nazwisko kredytu), a nawet zgłosić sprawę na policję. 

Ten ostatni krok jest ważny zwłaszcza w przypadku, gdy obawiamy się, że ktoś inny może być w posiadaniu naszego dokumentu. 

Przeczytaj też: Dziecko dostało pieniądze na komunię, ty zabierasz je dla siebie? Możesz słono pożałować>>

Dzieci jeżdżą na rolkach i hulajnodze i nawet nie wiedzą, kiedy łamią prawo. Powstrzymaj je>>

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Dlatego chcemy pisać dla Was o rzeczach, które najbardziej Was interesują i są Wam najbliższe. Jeśli jest jakaś historia, którą chcecie nam opowiedzieć i się nią podzielić z innymi, jeśli jest jakaś sprawa, którą chcielibyście nagłośnić, jakiś problem, który chcecie rozwiązać - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Więcej o: