Masz w portfelu 10, 20, 50 lub 100 złotych w banknocie? Mogą być warte nawet tysiąc razy tyle

Tego zazwyczaj nie sprawdzamy, kiedy płacimy w sklepie i otrzymujemy resztę. Tymczasem nawet zwykłe 10 złotych w banknocie może być warte wielokrotnie więcej.

W tej chwili w Polsce w naszych portfelach, w sklepach i w bankach jest ponad miliard banknotów o różnych nominałach. Z tej liczby większość jest warta dokładnie tyle, ile wynosi ich oznaczenie. Są jednak pojedyncze sztuki, za które można dostać u kolekcjonerów wielokrotnie więcej. Jak rozpoznać, czy przypadkiem nie jest się w posiadaniu takiego unikatu?

Czytaj też: Dziecko dostało pieniądze na komunię, ty zabierasz je dla siebie? Możesz słono pożałować > > >

Chodzi oczywiście o numer seryjny banknotu. Najcenniejsze są te absolutnie wyjątkowe, o numerze złożonym z tych samych cyfr, np. 4444444, 6666666 itp. Na Polskę jest ich tak niewiele, że właściwie nie ma szans, żebyś miał przynajmniej jedną sztukę w portfelu. Ile mogłaby być warta? Nawet kilka milionów złotych. Ale skoro szanse na takie znalezisko są właściwie równe zeru, to przejdźmy do stanu, numerów i oznaczeń serii, które naprawdę można spotkać.

Perfekcyjny banknot - prosto z banku

Najcenniejsze dla kolekcjonerów są banknoty "prosto z prasy drukarskiej". Takie sztuki jednak również są bardzo rzadko spotykane. Generalnie jednak w im lepszym stanie jest banknot, tym lepiej dla sprzedającego. Niepodarte brzegi, świeża kolorystyka, brak brudów - jeśli nie możesz pochwalić się serią lub numerem banknotu, to przynajmniej możesz zagrać jego "świeżością". Im nowszy, tym wyższą później osiągnie cenę, nawet, jeśli jego numer i seria nie porażają. Zajrzyj do zachomikowanych pieniędzy na czarną godzinę i odłóż te banknoty, które wyglądają najlepiej, w bezpieczne miejsce. Za kilka lat ich wartość będzie o wiele wyższa, niż jest dzisiaj.

Radar, wyliczanka, bestie

Jeśli stan twoich pieniędzy nie zachwyca, to pora spojrzeć, czy przynajmniej liczby się zgadzają. O tych najcenniejszych już mówiliśmy - właściwie nie ma szans, żeby któryś z twoich banknotów miał numer z czterema takimi samymi cyframi. Ale cenne są również różne wariacje na ten temat.

1234321, 1134311, 8175718 - to tzw. rodzaj numeru radarowego. Cena banknotu z takim numerem może być wyższa nawet tysiąc razy od tego, ile wynosi jej nominał - a jeśli jest to "radar" złożony z cyfr następujących po sobie, to tym lepiej. Jeszcze cenniejsze są wyliczanki: 1234567, 8765432, ale ich jest równie mało, co numerów złożonych z tych samych cyfr.

Banknot stuzłotowyBanknot stuzłotowy Fot. Karol Piętek / Agencja Gazeta

Gdy już będziecie przyglądać się swoim banknotom, to sprawdźcie, czy nie mają trzech szóstek w numerze. Satanistyczna liczba bestii również jest poszukiwana przez kolekcjonerów.

Serie najcenniejsze

Dwie litery, które poprzedzają numer banknotu, to oznaczenie jego serii. Narodowy Bank Polski stosuje różne oznaczenia, i niektóre z nich są cenniejsze od innych. Szukajcie na swoich pieniądzach oznaczeń YA i ZA, bo są to serie zastępcze limitowane. Cenne, ale jeszcze rzadziej spotykane, są bardzo stare banknoty z serii AA i AB - drukowane były na początku denominacji w angielskiej fabryce. Jeśli takie macie, odłóżcie w bezpieczne miejsce i broń boże nie idźcie z nimi do sklepu i nie wydawajcie na głupoty.

Trzymamy kciuki, może się okazać, że nie wiecie o tym, a jesteście bogaczami.

Przeczytaj też: Stracił majątek, bo chciał być romantyczny. Ukochana aż mu zemdlała z przejęcia > > >

Sprawdź też: Pan Piotr wypłacił dwa banknoty. I tyle wystarczyło. Stał się bardzo bogaty > > >

Szukasz sposobu na bezpieczne przechowanie pieniędzy w podróży? Sprawdź nasze propozycje

Więcej o:
Komentarze (120)
Masz w portfelu 10, 20, 50 lub 100 złotych w banknocie? Mogą być warte nawet tysiąc razy tyle
Zaloguj się
 • fletniapana

  Oceniono 44 razy 38

  sprzedam banknot 100zł o numerze JM 7016972; unikat, tylko jeden w całym wszechświecie; cena wywoławcza 1000 zł

 • zgryz3

  Oceniono 33 razy 27

  Jeszcze podajcie namiary na tych, którzy takie fortuny za te bzdety płacą.

 • pro33ton

  Oceniono 19 razy 15

  "Zajrzyj do zachomikowanych pieniędzy na czarną godzinę i odłóż te banknoty, które wyglądają najlepiej, w bezpieczne miejsce. Za kilka lat ich wartość będzie o wiele wyższa, niż jest dzisiaj."

  Słóńce dziś mocno świeci, rozgrzewa głowy. Puste głowy.

 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 14

  który to już raz podajecie te pierdoły?

  Bo przecież takie "łakome" banknoty NIE TRAFIAJĄ do otwartego obiegu, tylko są OD RAZU kierowane do sprzedaży jako "kolekcjonerskie".

  A poza tym to g.... prawda. Mam banknot 5 dolarowy z 1936 roku i kilka lat temu, kiedy sprawdziłem jej wartość, wyszło, że warta była zaledwie dwa, czy trzykrotnie więcej niż nominał

 • moja_jest_racja

  Oceniono 15 razy 11

  Banknot 20zl z Naczelnikiem Panstwa. JK 1861949
  Cena wywolawcza 1mln zl.

 • tof77

  Oceniono 9 razy 7

  Aktualnie na Allegro banknoty 100zł są wystawione w cenach: EF9999999 za 4999zł (a więc 50 a nie 1000 razy nominał), radarowe ID9903099 czy CB1635361 w cenie 200-300zł (czyli tylko 2-3 razy więcej od nominału). Seria AA wystawiona jest za 115zł.
  Innymi słowy kolejny artykuł, za który można mieć pretensje o zmarnowany czas.

 • six_a

  Oceniono 9 razy 5

  wszystko jest super dużo warte, dopóki nie ma się tego na sprzedaż.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX