Tak wygląda 'syndrom lustrzanej ręki'. To nie są dwie złożone dłonie, tylko jedna

Wikipedia podaje, że do do 2015 roku zanotowano 70 przypadków tej anatomicznej anomalii.

Syndrom lustrzanej ręki oznacza, że osoba nim dotknięta może mieć symetrycznie umieszczonych na dłoni siedem lub osiem palców. W ręce nie ma też kości promieniowej, za to kość łokciowa jest powielona.

 

Skutkuje to tym, że dłoń wygląda tak jakby dwie przeciwstawne ręce zostały ze sobą sklejone na środku, za to bez kciuków. Tak wygląda prześwietlenie rączki 2-miesięcznej dziewczynki:

fot. Javed Jameel, Abdul Qayyum Khan, Sohail Ahmad, Mazhar Abbas - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68831912

Taka deformacja ręki może łączyć się też z innymi zaburzeniami w budowie ciała. Przez to, że taka osoba ma podwojoną kość ma też dwa takie same nerwy, co może prowadzić do nieprawidłowej budowy układu żył i innych nerwów w ręce.

Ręka 15-letniej pacjentki |Ręka 15-letniej pacjentki | fot. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5506370/ | Domena publiczna

Osoby z syndromem lustrzanej ręki mogą również cierpieć na przemieszczenie kości ramieniowej. Zdarza się też, że mają hemimelię strzałkową czyli skróconą lub niedorozwiniętą kość strzałkową.

Możliwe jest też występowanie przerostu mięśni, zwyrodnienia wielotorbielowate nerek, marskości lub skoliozy idiopatycznej, czyli takiej o nieznanej przyczynie. Nie zaobserwowano innych towarzyszących schorzeń.

Wiecie, dlaczego palce marszczą się po długiej kąpieli?

Więcej o: