Nie pilnujesz psa? Możesz za to słono zapłacić. Rząd zaostrza właśnie prawo

Właściciele niebezpiecznych psów powinni przygotować się na zmianę przepisów. Jeśli nie będą przestrzegać nowego prawa, grożą im surowe kary.

Jak podało Ministerstwo Sprawiedliwości, posłowie pracują własnie nad zaostrzeniem przepisów dotyczących posiadania niebezpiecznych zwierząt. Nowe prawo przewidywać będzie karanie właścicieli (między innymi psów) wysokimi mandatami za niedopełnienie ciążących na nich obowiązków. 

I tak właściciele psów muszą liczyć się z tym, że jeśli nie będą pilnowali swoich pupili, policja może nałożyć nas nich mandat w wysokości do 1 tysiąca złotych (dotychczas było to maksymalnie 250 złotych).

Na dużo wyższe grzywny narażeni są właściciele psów ras niebezpiecznych - tu za niedopilnowanie zwierzęcia i stworzenie zagrożenia dla życia człowieka, grozić będzie kara nawet do 5 tysięcy złotych, a nawet ograniczenie wolności!   

PiesPies Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Jakie zachowania uznawane są za niedopilnowanie zwierzęcia? Między innymi spuszczanie go na smyczy podczas spacerów, trzymanie na nieogrodzonej posesji bądź pozostawianie w miejscu publicznym bez opieki. 

Co ciekawe, nowe przepisy obejmować będą wszystkie psy, nie tylko te wpisane na listę ras niebezpiecznych. 

Projekt ustawy zmieniającej prawo trafił już do Sejmu i czeka na rozpatrzenie. 

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

12 najgorszych polskich reklam w naszym subiektywnym wyborze

Więcej o: