Dąb Bartek to najsłynniejsze polskie drzewo. Leśnicy stworzyli jego 250 klonów

Leśnicy z Nadleśnictwa Daleszyce postanowili uczcić 100-lecie niepodległości Polski tworząc małe ''dzieci'' słynnego dębu Bartek.

Dąb Bartek to jedno z najstarszych i najsłynniejszych drzew w Polsce. Choć wiemy, że jest naprawdę wiekowy, to tajemnicą jest owiany jego dokładny wiek.

Z jednej strony w oficjalnym opracowaniu „Drzewa – pomniki przyrody” prof. Andrzeja Grzywacza i Joanny Pietrzak z 2013 r. można przeczytać o około 670-letniej historii dębu.

Z drugiej strony mieszkańcy Gminy Zagnańsk, w której Bartek rośnie nieprzerwanie od lat, tradycyjnie świętują jego ponad tysiącletnie urodziny.

Klonowanie Bartka 

Nic dziwnego, że leśnicy uznali, że rozsadzenie jego ''dzieci'' czyli małych klonów będzie doskonałym pomysłem na uczczenie 100. rocznicy niepodległości Polski.

Dąb Bartek od lat niestety słabo owocuje, dlatego też zdecydowano się na pobranie fragmentów jego gałązek. Tak pobrane próbki nazywa się zrazami. Zaszczepiono je na specjalnych podkładach - ten proces nazywany jest rozmnażaniem wegetatywnym informują Lasy Państwowe.

''Klonowaniem'' zajęli się specjaliści z Leśnego Arboretum im. prof. Stefana Białoboka w Sycowie. W ten sposób udało im się uzyskać ponad 250 klonów najsłynniejszego polskiego drzewa.

Teraz małe klony, pieszczotliwie nazywane Młodymi Bartkami, ''rozjeżdżają'' się w różne strony Polski. Zostaną zasadzone w trakcie uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości.

Niezwykłe klony

Normalnie dęby szypułkowe, których dumnym przedstawicielem jest Bartek, owocują dopiero w wieku 40-50 lat. Małe klony mają dopiero około 2 latka, ale już kwitną. Dzieje się tak dlatego, że pochodzą od ponad 700-letniego nestora.

Możecie sprawdzić, co słychać właśnie teraz u Bartka. Wystarczy wejść na specjalną stronę i zobaczyć transmisję na żywo.

Kiedy usłyszycie, jak ten uroczy 5-latek gra utwór Chopina, będziecie pod wrażeniem