Często śni Ci się, że spadasz? Wiemy, dlaczego prześladuje Cię ten koszmar

Netta Weinstein - psycholog z Wielkiej Brytanii - sprawdziła, dlaczego ludziom śni się, że spadają. Wyjaśniła, że za koszmar odpowiedzialne jest życie w stresie.

Jak często śnią wam się koszmary? I czy zdarza Wam się sen, w którym nagle zaczynacie spadać (lub po prostu czujecie, jak spadacie)?

Okazuje się, że spadanie to koszmar, który śni się największej grupie ludzi i dzieje się tak (w porównaniu z innymi sennymi marami) najczęściej. I ma to swoje uzasadnienie. 

Brytyjska psycholog, Netta Weinstein z Uniwersytetu w Cardiff, postanowiła zbadać ludzki sen właśnie pod względem sennych koszmarów, zwłaszcza spadania. W tym celu przeprowadziła dwa kolejne badania. 

W pierwszym z nich spytała 200 osób o to, jakie koszmary śnią im się najczęściej. badani mieli wybrać odpowiedzi z listy, na której poza spadaniem, znalazły się takie pozycje jak bycie ściganym, zaatakowanym, sparaliżowanym strachem czy uwięzionym. Do zespołu najczęstszych koszmarów psycholog zaliczyła także śnienie o publicznej nagości, uczestniczenie w pożarze, próby zrobienia czegoś bez rezultatów i spóźnienia.

Okazało się, że najczęstszym koszmarem wśród badanych było spadanie właśnie,. Wtedy kobieta postanowiła wyjaśnić, dlaczego się tak dzieje. 

Aby to sprawdzić, psycholog poprosiła badanych o prowadzenie dzienników sennych. W nich zapisywać mieli nie tylko sny, ale też nastroje i uczucia, które towarzyszą im na co dzień. 

Wtedy okazało się, ze śnienie o spadaniu idzie w parze z życiem w stresie. Osoby, które miały ciężki dzień lub żyły permanentnie zestresowane, kładły się spać z burzą myśli w głowach. Kiedy w końcu udawało im się zasnąć, mózg nadal pracował i analizował, niestety błędnie. 

Uczucie nagłego rozluźnienia mózg odbiera we śnie jako coś złego i wysyła nagły sygnał do pobudzenia. Wtedy odczuwamy nagłe spadanie, a chwilę później budzimy się wystraszeni.

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Oto dowód na to, że jeże to najsłodsze zwierzęta świata!

Więcej o: