Tak wygląda twój język, gdy śpiewasz. Nagrali głowę w czasie... rezonansu magnetycznego

Lekarze z Niemiec nagrali, jak wygląda przekrój ludzkiej czaszki w czasie śpiewu. Film zarejestrowali za pomocą maszyny do rezonansu magnetycznego.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda język podczas śpiewu, mamy na to odpowiedź. Właściwie nie my, tylko dwójka badaczy i jedna śpiewaczka. Razem nagrali oni pewną piosenkę, a zrobili to za pomocą maszyny do... rezonansu magnetycznego. 

Nagranie pokazuje głowę niemieckiej śpiewaczki Anny-Marii Hefele w czasie wykonywania (śpiew i gra na harfie) jednego z utworów Mozarta. Brzmi dziwnie i nudno? sami zobaczcie, my po obejrzeniu tego nagrania jesteśmy w lekkim szoku. 

 

Zwróciliście uwagę na ruch języka na nagraniu? Momentami wygląda trochę tak, jakby w ustach osoby śpiewającej panoszyła się jakaś obca istota. Wygląda to trochę strasznie, ale jest też niezwykle fascynujące!

Skąd pomysł na takie nagranie? Zespół lekarzy we Fryburgu skonstruował specjalistyczny sprzęt do rejestrowania i filtrowania dźwięków za pomocą maszyny do rezonansu magnetycznego. Jak działa, pokazali dzięki nagraniu śpiewaczki wykonującej utwór w różnych skalach dźwięku.

Za nietypowy film odpowiedzialni są lekarze, prof. Dr. Bernhard Richter, prof. Dr. Matthias Echternach i dr inż. Michael Burdumy z Uniwersytetu Medycznego we Fryburgu. 

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

5 prostych badań, które ratują nam życie

Więcej o: