Jedni myślą, że to owoc, inni mówią, że to warzywo. Czym tak naprawdę jest pomidor?

Odpowiedź na pytanie "czym jest pomidor - warzywem czy owocem" nie jest taka prosta. Okazuje się, że rośliny nie da się jednoznacznie zakwalifikować do jednej grupy. W sprawę zaangażował się nawet sąd.

Pomidora dużo częściej zauważymy w sklepie w skrzynkach obok warzyw niż owoców. Jednak dla wielu jest to błąd. Problem leży w dwóch sposobach definiowania rośliny, które się od siebie różnią i pozostawiają wątpliwości.

Według jednej z definicji słownika języka polskiego PWN owoc to:

Organ roślin okrytozalążkowych osłaniający nasiona i rozsiewający je.

Najprościej mówiąc oznacza to, że pomidor jest owocem, ponieważ zawiera w sobie nasiona. Tym samym do owoców możemy zaliczyć także paprykę czy ogórka.

Z kolei definicja warzyw jest bardzo mętna i niejednoznaczna. Według tego samego słownika warzywo to:

Roślina zielna, której korzenie, liście, kwiatostany lub owoce używane są jako pożywienie.

Botanicy przyjmują, że różnica między warzywami i owocami tkwi w sposobie ich powstawania. Warzywa tworzą się z jakiejś części rośliny, najczęściej z jej korzenia, a owoce wyłącznie z kwiatów. Zgodnie z tymi wnioskami pomidora zdecydowanie należy zaliczyć do owoców.

Jeśli jednak spojrzymy na definicję kulinarną i weźmiemy pod uwagę, w jakim charakterze na naszych talerzach pomidor występuje, to jest to zdecydowanie warzywo.

W terminologii kulinarnej owocami są rośliny o słodkawym smaku, które pasują głównie do ciast i deserów. Natomiast warzywa to z reguły element dań głównych i przekąsek, dlatego według kucharzy i dietetyków pomidor zalicza się właśnie do tej grupy.

Jak podaje sciencealert.com, w 1893 roku problemem pomidora zajął się Sąd Najwyższy USA, który musiał zdecydować, w jaki sposób opodatkować roślinę. Zadecydowano wówczas, że miejsce pomidora jest wśród warzyw. Argumentowano, że pomidor jest warzywem, bo... tak myślą o nim ludzie. Co istotne, argumentacja ta wciąż jest przywoływana w wyrokach sądowych w USA.

Pomidorowy problem idealnie podsumowuje cytat przypisywany dziennikarzowi Milesowi Kingtonowi.

Wiedza to świadomość, że pomidor jest owocem. Mądrość to nie dodawanie pomidora do sałatki owocowej.

Czym zatem jest pomidor? Pomidor to owoc według kategorii biologicznych, ale warzywo zgodnie z kategoriami kulinarnymi.

A co wy myślicie o tym całym zamieszaniu? Pomidor to warzywo, czy jednak owoc? Dajcie znać w komentarzu albo napiszcie do nas maila na adres buzz_redakcja@gazeta.pl

Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Z mięsem czy bez? Mięsożercy testują wegańskie dania

Więcej o: