Teraz jeszcze łatwiej będzie ścigać rodziców, którzy nie płacą alimentów. Jest nowy rejestr

Ministerstwo Sprawiedliwości wpadło na kolejny pomysł w jaki sposób zmusić rodziców do regularnego płacenia alimentów. Stworzą nowy rejestr dłużników.

Obowiązek płacenia alimentów jest egzekwowany coraz bardziej skrupulatnie, a kary za jego niewypełnianie rosną. 

Aby polepszyć życie dzieci i samotnie wychowujących je rodziców rząd ciągle zatwierdza nowe zmiany. Ułatwienia wprowadzono już w zakresie ubiegania się o pieniądze od drugiego rodzica.

Samotnie wychowujące matki i ojcowie nie będą musieli martwić się zatrudnianiem prawnika. Wniosek można wypełnić za darmo przez internet.

Jak donosi portal Kryminalna Polska, kolejne zmiany zaakceptowane przez rządzących, to wpisanie nazwisk dłużników do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Obecnie trafiają oni do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych i to tylko wówczas, gdy interweniował już w ich sprawie komornik.

Jak można się domyślać trafianie na tę listę to długi proces, dlatego przyjęto nowe rozwiązanie. Od 1 lutego 2019 r. dotychczasowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych zastąpi jawna i ogólnie dostępna lista - Krajowy Rejestr Zadłużonych.

Jawność spisu ma motywować dłużników do spłaty. Nazwisko widniejące w rejestrze to też realne konsekwencje. Osobie znajdującej się na liście będzie o wiele trudniej uzyskać kredyt, a nawet zrobić zakupy na raty, o prowadzeniu działalności gospodarczej nie wspominając.

Krajowy Rejestr Zadłużonych obejmie nazwiska wszystkich osób, których zaległości alimentacyjne wynoszą ponad 3 miesiące.

Drodzy Czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl

Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

500 zł na dziecko. Co na to Polacy? "Mam szóstkę dzieci i jest to kwota odpowiednia" [SONDA]

Więcej o: