Zbierasz plastikowe nakrętki dla potrzebujących? Wiemy, co się z nimi dzieje

Większość z nas zastanawia się, dlaczego to właśnie nakrętki mogą pomóc potrzebującym i co dzieje się z nimi po zbiórce.
Zobacz wideo

Pojemniki na plastikowe nakrętki pojawiają się niemal wszędzie. Widzimy je w pracy, w szkołach, barach czy restauracjach. Na każdym z nich czytamy, że dzięki nakrętkom możemy pomóc niepełnosprawnym dzieciom.

Ale właściwie, jak to możliwe?

Dlaczego nakrętki? 

Nakrętki są tak cenne, bo są wykonane z czystego polimeru PET, podczas gdy butelki zrobione są z plastiku o innym składzie. To ważne, bo nakrętki dużo łatwiej poddać recyklingowi, a to oznacza, że proces sam w sobie jest tańszy i bardziej opłacalny. Nakrętki z czystego polietylenu bez problemu zamienia się w specjalny granulat. Z niego można szybko robić następne plastikowe nakrętki, opakowania, a nawet rury PCW.

Co więcej, jak donosi mamadu, od razu gotowy do przetworzenia plastik ze zbieranych przedmiotów można też  ponownie wykorzystać w produkcji np. worków na śmieci. 

Przy okazji zbiórki nakrętek pomagamy także chronić środowisko. Butelki bez nakrętek łatwiej zgnieść, co obniża koszty ich magazynowania oraz przewożenia

Jedyna trudność związana ze zbiórką to cena nakrętek. Plastik jest na tyle lekki, że uzbieranie kilkuset kilogramów zakrętek zajmuje sporo czasu. Jednak zdecydowanie warto go poświęcić.

Na czym polega akcja?

Każdy z nas może dostarczyć dowolną ilość nakrętek do punktów zbiórki, gdzie odbierają je koordynatorzy akcji. Plastik jest magazynowany, a następnie przewożony do firmy recyklingowej. Tam, za każdy kilogram przedsiębiorstwo wpłaca odpowiednią kwotę na rzecz fundacji. Z zebranych środków organizacja kupuje nowy sprzęt swoim podopiecznym.

Na stronie zakretki.info, możemy poznać historie chorych, którym Fundacja Bez Tajemnic pomagała od 2013 roku. Potrzebujący mogą na bieżąco zgłaszać się po pomoc do organizacji za pomocą specjalnego formularza. 

Jak możesz pomóc?

Nie wyrzucaj plastikowych nakrętek. Zbierać można te, które zostają nam po wodzie mineralnej, napojach, sokach, butelkach z chemią gospodarczą i kosmetykami. Do zbiórki nadają się te, które nie zawierają dodatkowych elementów takich jak uszczelki, tekturki, gumki, styropianiki, folijki. 

Zbieraj nakrętki i wrzucaj je do specjalnie oznaczonych pojemników lub odnoś bezpośrednio do punktów zbiórki. Dokładną ich mapę znajdziecie poniżej:

Ze względu na ograniczoną powierzchnię magazynową przyjmujemy jednorazowo od 5 do 10 kg zakrętek od osoby. Ograniczenie to nie obowiązuje koordynatorów. Przyniesienie większej ilości zakrętek najlepiej skonsultować wcześniej telefonicznie z wybranym punktem zbiórki lub koordynatorem - czytamy na stronie.

 

Zobacz wideo

Drodzy Czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl

Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Więcej o: