Zrobili butelki na Mistrzostwa, nie wiedzieli, że są groźne. 'Piłki' z wodą wzniecają ogień

Przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej pojawiły się w Rosji butelki z wodą w kształcie piłki. Okazało się, że naczynia są niebezpieczne - pozostawione na słońcu wzniecają ogień.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Ich start planowany jest na 14 czerwca, więc w Rosji przygotowania trwają w najlepsze.

Największe na świecie święto piłki nożnej to nie tylko gratka dla kibiców i ważny test dla piłkarskich drużyn, lecz także okres wzmożonego handlu. A handel, zwłaszcza w czasie jakichkolwiek mistrzostw, to szereg gadżetów i piłkarskich bibelocików. 

Na świetny pomysł (przynajmniej tak mogłoby się wydawać) wpadli w Rosji producenci wody mineralnej ''Swiatoj istocznik'' (''Święte źródło''), którzy wypuścili na rynek serię butelek w kształcie piłki. 

Trzeba przyznać, że pomysł był przedni i efekt całkiem imponujący. Tyle tylko, że wygląd swoją drogą, a bezpieczeństwo swoją. Okazało się bowiem, że piękne okrągłe butelki mogą stwarzać spore zagrożenie. 

O tym, że specjalna futbolowa butelka jest niebezpieczna, poinformowali redaktorzy rosyjskiej gazety internetowej ''Fontanka''. A zrobili to po tym, jak o mało nie wywołała w ich redakcji pożaru. 

Czego nie przewidzieli producenci wody? Zdaje się, że zupełnie zapomnieli o prawach fizyki. Okazało się bowiem, że wypełniona wodą plastikowa butelka działa całkiem jak soczewka, skupia padające na nią światło i jest w stanie promieniem podpalić rzeczy, które leżą w jej pobliżu.

 

Redaktorzy zostawili butelkę z wodą na podłodze, na słońcu i niczego nieświadomi przystąpili do pracy. Po pewnym czasie poczuli jednak dym i całe szczęście, bardzo szybko zlokalizowali, skąd pochodzi - z topiącej się podłogi!

Początkowo nie mogli uwierzyć własnym oczom, postanowili więc przeprowadzić eksperyment. Najpierw przy butelce wody położyli papier, który w niespełna minutę stanął w ogniu. Trochę więcej zajęło im podpalenie butelką pudełka zapałek, ale to też nie nastręczyło większych trudności. 

Butelka, która wznieca ogieńButelka, która wznieca ogień Fot. Fontanka Ru | YouTube | Printscreen

Pamiętacie jeszcze lekcje fizyki, na których tłumaczono, jak przy pomocy lupy można wzniecić ogień? Dokładnie tak samo działa nieszczęsna butelka, a wiedział o tym już Archimedes, który podobno za pomocą soczewki podpalił rzymską flotę, która oblegała Syrakuzy. 

Jeśli porównamy kulę i cylinder, to zwykła butelka cylindryczna skupia światło tylko w jednej płaszczyźnie. Soczewka kulista w dwóch płaszczyznach i gromadzi więcej energii

- wyjaśnił redaktorom ''Fontanka'' fizyk Artem Korzimanow.

Butelka ''Świętego źródła'' jest okrągła i podobnych raczej próżno szukać na polskim rynku. Nie znaczy to jednak, że te, które mamy, są całkowicie bezpieczne.

Każde wypełnione wodą, przezroczyste, pękate naczynie może pozostawione na słońcu wzniecić ogień. Pomyślcie tylko o odwiecznych ostrzeżeniach przed zostawianiem butelek w lasach i pożarach, które przez ludzką nieuwagę w nich wybuchły.

Wyprodukowali butelkę wzniecającą ogieńWyprodukowali butelkę wzniecającą ogień Fot. Fontanka Ru | YouTube | Printscreen

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Więcej o: