Młodzi Japończycy mają problem z tym krótkim równaniem. A ty je rozwiążesz bez problemu?

To jedno z zadań matematycznych, które rozwiązują młodzi japońscy pracownicy. Trzeba wyliczyć równanie 9-3:?+1=?. Tak, wbrew pozorom są z nim duże problemy.

Według japońskich serwisów internetowych to zadanie w latach 80. bez problemów rozwiązywało 90 proc. młodych Japończyków. W zeszłym roku ta średnia miała rzekomo wynosić już tylko 60 proc. Sprawdziliśmy tę informację.

W 2014 r. drugi co do popularności japoński dziennik "Asahi Shimbun" napisał, że podane przez nas równanie to jedno z zadań testu dla nowych pracowników używanego w przedsiębiorstwach stowarzyszonych w japońską Federację Gospodarczą Chubu. Jest to organizacja zrzeszająca firmy w środkowej Japonii. Jak podawała gazeta, tylko 60 proc. pracowników rozwiązało to zadanie poprawnie. W teście z 2014 r. uczestniczyło ponad 1200 osób.

ZadanieZadanie Test z Chubu Economic Federation

Na czym polega problem w tym równaniu? Część osób przekształca to równanie w taką nieprawidłową postać: 9-3:1:3+1. Albo mylą ułamek jedna trzecia z działaniem: jeden podzielić przez trzy, albo korzystają z kalkulatorów, które zmieniają ułamek w działanie 1/3, przez co wychodzi im zły wynik. W konsekwencji redukują równanie do błędnej postaci: 9-1+1=9.

Japońscy komentatorzy zaś przyczyn szukają w lenistwie intelektualnym związanym z korzystaniem z nowoczesnych technologii. Trzeba też dodać, że cały test jest wyjątkowo długi, przynajmniej w porównaniu z tymi polskimi. Być może błąd w obliczeniach to też efekt nieuwagi i zmęczenia.

Ale wróćmy do równania, jaki jest wynik? Przyjmujemy przy tym zasadę kolejności działań, której uczyli nas w szkole. Wtedy: 9-3:?+1=9-9+1=1. Mam nadzieję, że tak wam wyszło!

Więcej o: