18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Tak wyglądał świat, zanim wprowadzono szczepionki. Te zdjęcia mrożą krew w żyłach

Żelazne płuca, ciało całe w wypryskach, śmierć w pierwszych dniach epidemii - tak było zanim wprowadzono do powszechnego użycia szczepionki. I naprawdę, naprawdę nie chcemy do tego wrócić.

Jeśli macie wśród znajomych kogoś, kto nie szczepi swojego dziecka, bo uważa, że jego organizm "poradzi" sobie z chorobą, pokażcie mu te zdjęcia.

To chorzy na polio zanim wprowadzono do powszechnego użycia szczepionkę. Te maszyny podtrzymywały przy życiu chorych, niektórzy żyli w nich przez wiele, wiele miesięcy. W "żelaznym płucu" spędzali całe dnie. Maszyna pomagała im oddychać:

PolioPolio Fot. Public Health Image Library | Domena Publiczna

PolioPolio Fot. Public Health Image Library | Domena Publiczna

PolioPolio Fot. Public Health Image Library | Domena PublicznaWiele się słyszy również, że zachorowanie na odrę nie jest niczym strasznym. Przeciwnicy szczepionek twierdzą, że choroba ta przebiega spokojnie, każdy powinien jej doświadczyć i nie ma się w sumie czym przejmować. No nie, zupełnie nie ma - patrząc na te zdjęcia to absolutnie niczym się nie przejmujemy:

OdraOdra Fot. Wikipedia | Domena Publiczna

OdraOdra Fot. Wikipedia | Domena Publiczna


Ok, odra przy ospie prawdziwej wygląda jak mały pikuś. Ale przecież podobno ospa to również jest "fajna choroba", którą dzieci powinny przejść. Nie. To nie jest fajna choroba. Chłopiec z prawej strony był szczepiony. Chłopiec z lewej, na swoje nieszczęście, nie:

Ospa prawdziwaOspa prawdziwa Fot. Center for Disease Control and Prevention | Domena Publiczna

Ospa prawdziwaOspa prawdziwa Fot. Public Health Image Library | Domena Publiczna

Ospa prawdziwaOspa prawdziwa Fot. Public Health Image Library | Domena publiczna

Ospa prawdziwaOspa prawdziwa Fot. Flickr | National Museum of Health and Medicine | CC BY 2.0

A tu coś z naszego podwórka. Pewnie byliście zbyt mali, żeby pamiętać takie sceny we Wrocławiu w 1963 roku, ale tak to właśnie wyglądało. Naprawdę nie chcemy do tego wracać:

Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 rokuEpidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 roku Fot. Wikipedia | Domena Publiczna

Epidemia ospy we Wrocławiu w 1963 rokuEpidemia ospy we Wrocławiu w 1963 roku Fot. Wikipedia | Domena Publiczna

Epidemia ospy we Wrocławiu w 1963 rokuEpidemia ospy we Wrocławiu w 1963 roku Fot. Wikipedia | Domena Publiczna


Dlatego szczepcie dzieciaki. I namawiajcie do tego innych. I ponawiajcie szczepienia u siebie. To naprawdę ważne. A jeśli potrzebujecie więcej informacji, kiedy jak i gdzie szczepić, zajrzyjcie na stronę sanepidu.

Te choroby zabijały tysiace, dziś nie stanowią takiego zagrożenia. Wszystko dzięki szczepionkom

Więcej o:
Komentarze (124)
Polio, odra, ospa prawdziwa. Tak wyglądał świat nim wprowadzono szczepionki
Zaloguj się
 • nukula4

  Oceniono 50 razy 38

  Polski katolik się modli - nie szczepi! W całej Biblii ani słowa o szczepionkach. Katolików. ba całą Polskę chroni Chrystus Zbawiciel i Maryja. Więc po co się szczepić? Dzięki zaniechaniu szczepień PiS będzie mógł dodać 100+ i o to chodzi a księża będą mieli zastępy kalekich baranków.

 • jerzysm42

  Oceniono 40 razy 34

  Pamiętam czasy (przed 1950. rokiem), kiedy kobiety zachodziły w ciąże o wiele częściej niż obecnie.
  Poronienia i śmierć małych dzieci były czymś powszechnym. Gruźlica, ospa, szkarlatyna, dyfteryt, krup, były często chorobami śmiertelnymi. Powszechne szczepienia w dużej części pozwoliły na ograniczenie śmiertelności wśród dzieci.
  Teraz Ciemnogród dochodzi do głosu i woli wodę święconą.
  Oszołomy nie biorą jednak pod uwagę, że śmierć dziecka, to o 500+ mniej.

 • wnikliwy47

  Oceniono 27 razy 25

  Mój brat Michał zachirował na H-M w wieku 2 lat, pierwsze objawy zaniku mięśni w wieku 8 lat a umarł w wieku 16 lat. Mi się udało i mogę w jego imieniu pozdrowić kretynów antyszczepionkowców

 • okoxoko

  Oceniono 27 razy 23

  Pamiętam jak w latach 70-tych widywało się na ulicach sporo upośledzonych fizycznie osób po przebytym Polio (choroba Heinego-Medina). Nawet w szkole mówiło się do kogoś chcąc go obrazić: "Ty chyba jest jesteś po hajnemedinie!" I teraz ma to wrócić?

 • baramboo

  Oceniono 22 razy 20

  Ale przecież podobno ospa to również jest "fajna choroba", którą dzieci powinny przejść
  ————————-
  Chyba wam się pomerdala ospa wietrzna z ospą prawdziwą. Dwie zupełnie różne choroby. Ta druga została całkowicie wyeliminowana w latach 70, właśnie dzięki szczepieniom.

 • jefreye

  Oceniono 28 razy 18

  Dawno nie czytałem tak fajnego artykułu. Naprawdę szczepionki są bardzo ważne i naprawdę chronią nas przed chorobami. Poczytajcie na ten temat więcej na stronie www.zaszczepsiewiedza.pl

 • aqua7x

  Oceniono 24 razy 16

  ale mamy demokracje... kto nie chce ten nie szczepi... ale jednoczesnie w przypadku zachorowania nie podlega leczeniu z nfz... to jak z ubezpieczeniem samochodu... kto nie ubezpieczy niech placi z wlasnej kieszeni...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX