Barszcz sosnowskiego znowu zagraża naszemu zdrowiu. Lepiej unikaj 'zemsty Stalina'

Barszcz sosnowskiego przypomina wyrośnięty koper, jednak w przeciwieństwie do tego drugiego, jest bardzo niebezpieczny.

Barszcz sosnowskiego to chwast z rodziny selerowatych. Przybył do nas z rejonu Kaukazu tuż po śmierci Józefa Stalina, dlatego jego wymienna nazwa to "zemsta Stalina". W tej chwili występuje na rozległych obszarach, mimo iż zaprzestano jego uprawy. Jest to roślina niezwykle inwazyjna i trudna do zwalczenia.

Powoduje degradację środowiska przyrodniczego oraz jest zagrożeniem dla ludzi. Jego sprzedaż, uprawa i rozmnażanie jest w Polsce zakazane.

Barszcz sosnowskiego: Skąd się wzięła nazwa?

Jak czytamy na Wikipedii, nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu, Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego. Odkrył on i opisał 130 gatunków roślin.

Barszcz sosnowskiego: Zastosowanie

Roślina ma liczne zastosowania. Przez długi czas była wykorzystywana jako ozdoba parków, jednak zrezygnowano z tych praktyk, kiedy wzrosła świadomość niebezpieczeństwa, jakie ze sobą niesie. Swego czasu barszcz sosnowskiego był także używany do produkcji miodu.

Barszcz sosnowskiego: Zagrożenia

Do barszczu sosnowskiego najlepiej się nie zbliżać. Jest to roślina, która wywołuje duże poparzenia, a nawet może doprowadzić do zgonu. W razie przypadkowego kontaktu należy przemyć oparzone miejsce chłodną wodą.

 

Drodzy Czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl

Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Więcej o: