12-latek oglądał filmy na YouTube w czasie rejsu. Rachunek za internet przeraził rodziców

Niemiecka rodzina szuka porady prawnej po powrocie do domu z rodzinnego urlopu. Próbuje odwołać się od łącznej kwoty za rachunek telefoniczny 12-letniego chłopca, która wyniosła ponad... 12 tys. euro.

Roaming za granicą. Gigantyczna kwota za oglądanie filmów w sieci

Rodzina wybrała się na krótki rejs z północnoniemieckiego Kilonii do stolicy Norwegii, Oslo. To właśnie podczas tej podróży, 12-letni syn postanowił zrelaksować się, oglądając filmy wideo w swoim telefonie.

Na statku wycieczkowym chłopiec podpiął się do sieci telefonicznej, łączącej Internet z satelitą. Choć teoretycznie może skorzystać z niej każdy, zazwyczaj jest ona używana do komunikowania się z innymi statkami wyłącznie przez załogę wycieczkowca.

Jak się okazuje, niemieckie sieci telefonii komórkowej mogą wymagać nawet 30 euro za megabajt danych pobranych przez łącze satelitarne. Wszystkie dlatego, że zniesienie przez UE opłat roamingowych nie ma zastosowania na morzu. Łączna kwota do zapłaty za oglądanie filmów w Internecie wyniosła 12 tys euro (ponad 50 tysięcy złotych!). 

Roaming za granicą. Operator żąda zapłaty

Po wielu negocjacjach i prośbach ze strony zrozpaczonej rodziny, sieć telefoniczna zgodziła się na obniżenie rachunku, akceptując wyjaśnienia, iż syn podłączył się do sieci statków wycieczkowych przez przypadek. Niemniej jednak, firma nadal domaga się zapłaty w wysokości 5 000 euro (około 21 tys. złotych).

Norweski operator linii żeglugowej Color Line wyraził ubolewanie z powodu zaistniałego incydentu, jednak nie był w stanie pomóc. Przerażeni niebotyczną kwotą rodzice 12-latka zatrudnili już prawnika. Mają nadzieję, że pomoże im rozliczyć się z-  jak nazywają wystawioną fakturę -  "niemoralnym rachunkiem". 

Roaming za granicą. Wyruszasz w rejs statkiem? Oto wskazówki dotyczące korzystania z sieci na morzu:

1. Przed podróżą, zapytaj operatora swojej sieci ile wynoszą opłaty za wykonywanie połączeń i roaming przez łącze satelitarne. Zazwyczaj są one wysokie i lepiej ich unikać. Warto jednak zapoznać się z cennikiem w razie nadzwyczajnych sytuacji. 


2. Zanim dotrzesz do portu, upewnij się, że nie korzystasz z transmisji danych przez telefon komórkowy. Dzięki temu nie połączysz się z okrętową siecią telefoniczną w czasie rejsu.


3. Dowiedz się, czy operator rejsów wycieczkowych, z którym będziesz podróżować, oferuje dostęp do Internetu na pokładzie i czy jest on przeznaczony dla podróżnych.  

Więcej o: