Mundial 2018. Dziś mecz Hiszpania - Iran. Uważaj, szpiegują nielegalne transmisje

Zdarza ci się nielegalnie oglądać mecz? Hiszpańska La Liga szpiegowała użytkowników swojej aplikacji, by ustalić, czy biorą udział w pirackiej transmisji. To może przydarzyć się i tobie!

 Mundial 2018. Hiszpania - Iran. Aplikacja szpieguje kibiców

Największe hiszpańskie stowarzyszenie piłkarskie, La Liga udostępnia aplikację mobilną, służącą do informowania o nowinkach świecie futbolu. Niestety, właśnie okazało się, że po ostatniej aktualizacji aktywuje ona mikrofon i ustala dokładną lokalizację użytkownika. Wszystko po to, by sprawdzić, czy wokół kibica nie trwa właśnie publiczne transmitowanie danego meczu.

Faktem jest, że podczas instalacji aplikacji, każdy użytkownik aplikacji musiał najpierw wyrazić zgodę na wykorzystanie mikrofonu, jednak okazuje się, że mało kto wie o o prawdziwym jej zamyśle.

Hiszpański urząd ochrony danych poinformował właśnie za pośrednictwem Twittera o uruchomieniu postępowania w tej sprawie:

Oświadczenie hiszpańskiego urzędu ochrony danychOświadczenie hiszpańskiego urzędu ochrony danych twitter.com/aepd_es

La Liga także opublikowała swoje oświadczenie, w którym stwierdza, iż do przechwycenia “binarnego kodu fragmentów audio dochodzi jedynie po wyrażeniu zgody na użycie mikrofonu”. Organizacja nie otrzymuje fragmentów nagrań, a wymieniony wcześniej “kod binarny” nie zezwala na odtworzenie nagrań audio. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo to zapisywany jest adres IP użytkownika oraz unikatowe ID, pochodzący z jego aplikacji.

Na szczęście, zgodę na użycie mikrofonu można cofnąć. La Liga obiecuje natomiast, że przy instalacji aplikacji będzie będzie informować o jej  “antypirackiej” funkcji. 

Nie da się zaprzeczyć - umieszczanie GPS-a w aplikacji meczowej to bardzo sprytne posunięcie, ułatwiające życie wielu inspektoratom. To jednak dobry moment, by przypomnieć sobie, jak bardzo należy uważać na uprawnienia, jakie przyznajemy programom komputerowym lub telefonicznym w trakcie ich instalowania. Jeśli więc aplikacja informująca o wynikach rozgrywek meczowych wymaga od ciebie uprawnień do mikrofonu, to znak, że coś jest na rzeczy.

Mundial 2018. Hiszpania - Iran. Co na to RODO?

Mimo, że Unia Europejska doczekała się ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, znanego jako RODO, jednocześnie chroni również praw autorskich. W tym właśnie przypadku pojawia się konflikt. Co jest ważniejsze?

Przypominamy, że dziś, podczas trwania Mistrzostw Świata 2018, reprezentacja Hiszpanii zmierzy się z Iranem. Transmisja meczu rozpocznie się o godz. 20.00. Uważajcie, gdzie oglądacie rozgrywki... 

Więcej o: