Ile Polak powinien zarabiać, żeby przeżyć miesiąc? CBOS wyliczył, ale te liczby śmieszą

CBOS podał, ile powinniśmy zarabiać, żeby wieść życie na jednym z trzech wyznaczonych poziomów - podstawowym, średnim i dobrej jakości. Jednak te sumy trochę śmieszą.

CBOS wyliczył, ile pieniędzy na miesiąc powinien dostawać każdy Polak. Wyniki podzielono na trzy poziomy życia - podstawowy, średni i dobrej jakości (to miło, że CBOS sam przyznaje, że życie na poziomie podstawowym nie łączy się z życiem "dobrej jakości"). Podano konkretne sumy pieniędzy, ale te wyliczenia są abstrakcyjne - zwłaszcza, jeśli mieszka się w Warszawie lub innym dużym mieście i jeszcze chciałoby się wynająć przynajmniej pokój.

Ile powinniśmy mieć w portfelu, żeby żyć na poziomie podstawowym? Na miesiąc - według CBOS - potrzeba 1467 złotych. Oczywiście dla jednej osoby, nie dla całej rodziny. Te niecałe 1500 złotych ma wystarczyć na zaspokojenie podstawowych potrzeb - czyli na żadne szaleństwa nie ma tu miejsca, nie będzie na wyjście do kina, że już nie wspomnimy nawet o sushi (na to nie ma miejsca nawet w potrzebach średnich). Jeśli mowa o szaleństwach, to jak widać wliczone jest w nie również wynajęcie pokoju, bo za taką sumę w dużym mieście pokój się znajdzie, ale na jedzenie już nie wystarczy.

Poziom wyżej, czyli średni poziom życia według wyliczeń CBOS to już szalone 2317 złotych w portfelu na miesiąc. Nadal dla jednej osoby, ale to już brzmi trochę bardziej realnie.

A ile powinno znaleźć się w portfelu Polaka na miesiąc, żeby można było uznać, że pozwala mu to na życie "dobrej jakości"? Netto - na rękę - na konto powinien wpływać przelew o wysokości 3605 zł. To brzmi już naprawdę całkiem nieźle.

Z analiz (...) wynika, że bardziej wygórowane oczekiwania dochodowe (...) deklarowali badani z gospodarstw domowych o wyższych dochodach per capita, absolwenci wyższych uczelni, mieszkańcy największych, ponadpółmilionowych miast, a spośród grup społeczno-zawodowych – kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem. Poza tym, jeśli chodzi o dochód pozwalający na dostatnie życie, to ponadprzeciętnie duże kwoty podawali (średnio) badani z miast liczących od 20 tys. do 99 999 mieszkańców - czytamy w opracowaniu badania, wykonanym przez Małgorzatę Omyłę-Rudzką.

Nadal nie wiemy, jak można w ogóle przeżyć za 1467 złotych, ale może wyliczenia CBOS obejmują tylko mieszkających z rodzicami studentów.

Więcej o:
Komentarze (59)
Ile Polak powinien zarabiać, żeby przeżyć miesiąc? CBOS wyliczył, ale te liczby śmieszą
Zaloguj się
 • shtalman

  Oceniono 18 razy 16

  Wyznacznikiem powinien być pensja Gowina, 12000 miesięcznie i ledwo wiąże koniec z końcem

 • a_creep

  Oceniono 8 razy 8

  Może to chodzi o 4 osobową rodzinę, gdzie średnio jest 1467 złotych na głowę. Ze 5868 zł już taka rodzina przeżyje.

 • poljack

  Oceniono 9 razy 7

  Czy pracownicy CBOS nie za dużo zarabiają a dać im 1500 co miesiąc zobaczymy jak szybko zmienią zdanie.

 • M S

  Oceniono 8 razy 6

  "Za mało, żeby żyć, za dużo, żeby zdechnąć" jak mawiała moja Babcia.

 • Joanna Rolnik

  Oceniono 8 razy 6

  Niech sami przetestuja przez rok czy 1467 zl miesiecznie im wystarczy, to wtedy pogadamy

 • arcybiskup_belzebub

  Oceniono 6 razy 6

  Chciałbym zobaczyć wszystkie wyliczenia dla "poziomu podstawowego". Bo jeśli żywienie na "poziomie podstawowym" wygląda, jak żywienie w polskich szpitalach, to dość szybko lądujemy u lekarza. A później potrzebujemy na leki.
  No chyba że dostajemy te "za darmo", co to je "dobra zmiana" rozdaje (bo przecież obiecali w 2015, a jak wiadomo wystarczy nie kraść i kaska jest i na leki i na dobrą wizażystkę za 50 tys.)

 • mort100

  Oceniono 5 razy 3

  Jeśli wynajem kawalerki kosztuje 1000, to zostaje 467. Dodatkowo opłacić prąd, kupić bilet miesięczny i zrobić opłaty za telefon. Zostaje 117 zł na miesiąc. Czyli dzienne wyżywienie 3,9 zł.
  To poziom głodowy, nie podstawowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX