IMGW ostrzega: nagłe załamanie pogody. Idzie ochłodzenie. Gdzie jest burza? Grad i nawet trąby powietrzne w całej Polsce.

IMGW wydało ostrzeżenie o nagłym załamaniu pogody. Sprawdź, gdzie jest burza. Powinniśmy przygotować się na silne wiatry, burze z gradem a nawet trąby powietrzne.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia I i II stopnia dla wszystkich polskich województw. Po południu przez kraj przejdą gwałtowne burze z gradem i silnym wiatrem. Istnieje też spore ryzyko uformowania się trąb powietrznych. 

IMGW wydaje ostrzeżenie

Nagłe załamanie pogody jest wynikiem nadciągającego nad kraj niżu z północy. Do polski dotrą masy gorącego, zwrotnikowego powietrza, a to może nieść ze sobą wystąpienie groźnych zjawisk atmosferycznych. 

Zagrożenie jest na tyle duże, że IMGW wydało ostrzeżenia dla całego kraju. Synoptycy prognozują, że w czasie burz wiatr może osiągnąć prędkość do 100 km/h. Będzie także mocno padać.  

Gdzie jest burza? Radar burzowy live

Możesz sprawdzić gdzie jest burza na mapce poniżej:

Idzie ochłodzenie. Co oznaczają ostrzeżenia I i II stopnia? 

Ostrzeżenie I stopnia wydawane jest wtedy, gdy przewiduje się ''warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Do tych zaliczają się między innymi burze z gradem, a te nawiedzić mogą dziś (według dotychczasowych prognoz) województwa lubuskie i zachodnio-pomorskie. 

Ostrzeżenia II stopnia oznaczają, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Mieszkańcy regionów objętych takimi ostrzeżeniami mogą spodziewać się ''ograniczenia prowadzenia działalności'' i ''zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu''. 

Ostrzeżenia II stopnia wydano dziś dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego.

Gwałtowne zmiany w pogodzie dotarły także do Polski. Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy z piorunami?

Więcej o: