Przesilenie letnie 2018. Właśnie dziś jest najdłuższy dzień w roku. Ile będzie trwał?

Przesilenie letnie 2018 to właśnie dziś - 21 czerwca. Dzisiejszy dzień to koniec wiosny a początek astronomicznego lata. Jest to też najdłuższy dzień w roku.

21 czerwca 2018 to dzień, w którym następuje przesilenie letnie. Dzisiejszy dzień jest najdłuższym dniem w roku i dzisiaj żegnamy wiosnę a witamy astronomiczne lato. Słońce wstało dzisiaj o godzinie 4:12 rano, zajdzie dopiero o 21.02. Jasno będzie prawie do 22, co oznacza, że dzień będzie trwał niemalże 18 godzin.

Przesilenie letnie 2018 przypomina również dzisiejsze urocze, letnie Google Doodle.

Przesilenie letnie 2018 - co to jest?

Przesilenie letnie to moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku słońca. Biegun północny jest bliżej słońca niż południowy. Każdego roku przypada tego samego dnia, ale o innej godzinie.

Przesilenie letnie 2018 - kiedy jest najdłuższy dzień w roku?

Przesilenie letnie 2018 miało miejsce o godzinie 12:07 w czwartek 21 czerwca. Od tej godziny zbliżamy się już coraz bardziej do zimy i każdy dzień będzie odrobinę krótszy od poprzedniego. Oczywiście zanim to zauważymy, miną jeszcze przynajmniej 3 miesiące.

Noc Kupały a Noc Świętojańska (Świętego Jana) 2018

W dzisiejszą noc z 21 na 22 czerwca przypada również Noc Kupały - słowiańskie święto związane z przesileniem letnim i najkrótszą nocą w roku. Jest to święto płodności, szczęścia, tańca i miłości. W niektórych krajach europejskich są to dni wolne od pracy (np. na Łotwie i Litwie będą takie najbliższe dni, które następują po dzisiejszej nocy - 23 i 24 czerwca).

W wielu miastach w tę noc organizowane są wydarzenia kulturalne, mające na celu uroczyste powitanie lata. Np. w Krakowie co roku ludzie gromadzą się na Kopcu Krakusa, gdzie oglądają wschód słońca po najkrótszej nocy w roku.

Noc Kupały nie jest tym samym, co Noc Świętojańska. Noc Świętojańska, nazywana też popularnie "Wianki", przypada na wigilię narodzin św. Jana Chrzciciela. Noc Świętojańska jest dopiero z 23 na 24 czerwca. Jej obchody wprowadził kościół katolicki - miały być konkurencją dla pogańskiej Nocy Kupały.

Pierwszy dzień lata - wakacje 2018

W tym roku wyjątkowo wakacje 2018 zaczynają się razem z letnim przesileniem. Już w piątek 22 czerwca dzieciaki usłyszą ostatni dzwonek w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach. Wakacje będą zatem wyjątkowo długie.

Wakacje 2018 zaczynają się 22 czerwca. Kończą się 31 sierpnia, ale jest to piątek, więc dzieci do szkół ruszą dopiero 3 września.

Sposoby na tanie wakacje z dziećmi

Więcej o: