Kościół ma listę piosenek zakazanych na ślubie. Tych utworów księża nie pozwolą puścić w Tarnowie

Tarnów. Lista piosenek zakazanych na ślubie istnieje. W kościele w czasie ślubu na cenzurowanym znalazł się m.in. Leonard Cohen i jego "Hallelujah".

Na pomysł stworzenia listy piosenek zakazanych na ślubie wpadli księża z diecezji tarnowskiej. Na listę wpadł m.in. Leonard Cohen z utworem "Hallelujah", ale pozycji ma być zdecydowanie więcej. Właściwie to wszystkiemu winni są sami nowożeńcy, którzy wybierają piosenki na ślub nieszczególnie zastanawiając się, czy są one rzeczywiście odpowiednie na ślub.

Tarnów. Lista piosenek zakazanych ułatwi księżom życie

Po co tworzyć taką listę? Lista piosenek zakazanych ma ułatwić księżom życie. Borykają się oni z wyobrażeniami nowożeńców, którzy myślą, że uroczystość dotyczy wyłącznie ich i ma spełniać wszystkie ich wymagania. Tymczasem tak nie jest.

Księża czasem muszą się mocować z różnymi opiniami, wizjami narzeczonych. Jest wiele nadużyć, wynikających niejednokrotnie z niewiedzy, czasem z postawy życzeniowej. Przede wszystkim chodzi o sam ryt sprawowania sakramentu, o całą ornamentykę, która mu towarzyszy.

- tłumaczy ks. Andrzej Turek, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej, w rozmowie z serwisem Gość.pl.

Lista piosenek zakazanych niebawem stanie się częścią oficjalnego dokumentu, w którym wyszczególniony będzie dokładny przebieg ceremonii. Już teraz jednak obowiązuje nieoficjalna lista, która działa w czasie ślubu kościelnego.

Lista zakazanych piosenek podczas ślubów - kto na niej jest?  M.in. Leonard Cohen i jego "Hallelujah"

Leonard Cohen i "Hallelujah" to tylko jeden z przykładów. Księża niechętni będą również większości utworów, które nie są sakralne. Odpadają ulubione utwory o miłości.

 

Ed Sheeran - "Perfect", The Beatles - "All you need is love", a nawet Piotr Rubik z "Niech mówią, że to nie jest miłość" - te utwory nie powinny być wykonywane w kościele i coraz więcej diecezji w Polsce dopisuje kolejne piosenki do tej listy.

Więcej o: